Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Наталія Гуменюк

Весь світ облетіли кадри жорстокого придушення протестів у Білорусі. На поширених у ЗМІ відео видно, як силовики били протестувальників навіть у дворах житлових будинків. Троє чоловіків, які кілька днів перебували в центрі ізоляції правопорушників у Мінську, розповіли кореспондентці Суспільного про обставини свого затримання, жорстокі побиття, які призвели до травм і переломів. Матеріал Наталії Гуменюк.

"Били до втрати свідомості"

Ввечері 11 серпня 18-річний Ілля був в авто на пасажирському кріслі. Він їхав з Мінська, в якому знімає квартиру, в Бобруйськ для проходження комісії при влаштуванні на роботу.

Авто зупинили силовики, які вимагали відкрити двері. У відповідь водій заблокував їх, після чого силовики почали погрожувати вибити вікна автівки. Коли вони проникли в авто, то почали дивитися телефони водія і його пасажира.

"Били до втрати свідомості". Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування
18-річний Ілля після виходу на волю, 15 серпня 2020 року. Наталія Гуменюк

“Коли побачили Telegram-канали, то одразу прилетіло в живіт. Після цього посадили в автозак і дали команду бити. Потім завезли в РУВС, де побили до втрати свідомості та таким же чином потім привели до тями, тягнули по землі. Просив про допомогу, тому що били в голову. Око зміг відкрити лише через два дні (в Іллі гематома біля ока – ред.)”, – розповів Ілля, який перебував у камері з ще близько 90 затриманими.

За його словами, коли затримані просили воду, то силовики відповідали, що "піде дощ і поп’єте з неба". Ілля каже, що до затриманих “застосовували електрошокери, кийки, ноги”.

"Хто молився про допомогу - били більше всіх”

47-річного інструктора з водіння, який тимчасово не працює, затримали 10 серпня на площі Якуба Коласа в Мінську.

“Я йшов у бік метро. Від нього бігли люди і кричали “Тікайте!”. З іншого боку чекали люди в чорній амуніції, схожі на космонавтів. Я помилився, що побіг у двір, бо вони побігли за мною. Ну і так як там немає світла, вони мене хвилин 5 били кийками. Я двічі втрачав свідомість. Вони зламали ногу кийком. Потім – в автозак, а на мене кинули ще людей. Потім розкидали по камерам. В автобус, коли пересаджували, то ОМОНівці стали в шахматному порядку, десь 8 осіб. Кожному, хто йшов, ОМОНівець давав копняка і кийком по спині”, – розповів постраждалий.

"Били до втрати свідомості". Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування
Голова побитого 47-річного чоловіка, Мінськ, 15 серпня 2020 року. Наталія Гуменюк

“Всіх, хто падав - били, хто плакав - били, хто починав молитися про допомогу - били більше всіх”, – заявив чоловік, якого також змушували роздягатися догола. Він перебував у камері, призначеній на чотирьох людей, де була 41 людина. Тримали їх три з половиною дні. Чоловік каже зараз, що "треба було просто мовчати і терпіти".

"Били до втрати свідомості". Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування
Так вигладає тіло чоловіка після побиття, Мінськ, 15 серпня 2020 року. Наталія Гуменюк

"Крики були нелюдські"

32-річний логіст Іван розповів, що ніколи не мав жодного відношення до мітингів і перед останніми подіями до влади Лукашенка ставився досить лояльно, проте після затримання свою думку змінив.

“Мене затримали 10 серпня близько 21:30 на вулиці Інтернаціональна, далеко від всяких подій. Там не було ніяких мітингів, протестувальників. Я купив філіжанку кави. У цей час по вулиці біг ОМОН, осіб 30-40. Всіх, хто був на вулиці, били і все. Коли вони пройшли, то мене не затримали, але я отримав кілька ударів по спині, по ногам. Після того, як ми прийшли до тями, пішли далі. Внизу на вулиці стояв кордон ОМОНу зі щитами. Нас було людей 30. Ми питали, чи можна пройти. Люди не наважувались. А я, як дурень, вирішив, що “рідна” міліція навіть після того, що сталося, мене не образить. Пройшов я мимо них і мене повалили на землю, стали бити. Дуже довго били: по спині і ногам. Ногам дісталося дуже сильно, у мене досі там криваві синці. Потім кинули в автозак. В одному було десь 22 людини, а в іншому - 28”, – розповів Ілля.

"Били до втрати свідомості". Затримані на протестах у Білорусі розповіли про катування
Після звільнення постраждалим організували консультацію адвокатів, Мінськ, 15 серпня 2020 року. Наталія Гуменюк

Побиття продовжилися і після приїзду в ізолятор, де чоловік пробув близько трьох діб.

“Були люди з інших камер, яких виводили у двір, роздягали догола, змушували повзати по периметру, били кийками, змушували кричати всіляку маячню. Крики були нелюдські”, – додав Ілля.

"За 60 років я такого пекла не бачила"

Мати одного із затриманих Алла розповіла, що її син йшов з роботи і заступився за жінку, яку кинули в автозак. За ним побіг ОМОН. У чоловіка в руках не було нічого, лише телефон.

“Я мама одного із затриманих. Те, що я побачила… Мені 60 років. За ці 60 років я ще такого пекла не бачила. Коли виходили зі Слуцька з ЛТП (лікувально-трудовий профілакторій - ред.) хлопці казали, що в пеклі краще. Дивилися фільми жахів, казали, що краще ніж те, що робиться в ізоляторах. Такого не бачив ніхто, жодна мати. Я думала, що я спокійно проживу, але зараз ми за своїх синів встаємо. Всі матері, батьки, брати, сестри”, – розповіла Алла.

Жінка розповіла, що ще не бачила сина після затримання. Його не випускали, тому що він не підписав заяву про те, що “кається”. Він розповів матері, що його били і він "за справедливість". “Я не підпишу ніколи заяву”, - цитує матір сина.

Що відомо

  • У Мінську і ще понад десяти містах Білорусі тривають масові акції протесту у зв'язку з результатами виборів, за якими у чинного президента Олександра Лукашенка 80,1% голосів, а у його опонентки Світлани Тихановської — 10,1%.
  • У ніч на 13 серпня у кількох білоруських містах силовики затримали 700 осіб, тоді як за перші дні протестів — 6 тисяч.
  • Пізніше зі слідчих ізоляторів почали звільняти учасників акцій протесту.
  • 14 серпня працівники промислових підприємств Білорусі вдруге вийшли на акції солідарності з вимогою переглянути результати виборів президента країни та припинити насильство щодо громадян.
  • 10 серпня влада Білорусі підтвердила загибель одного чоловіка під час протестів у Мінську. Згідно з офіційною інформацією, Олександр Тарайковський загинув, коли намагався кинути в силовиків вибухівку.
  • Цивільна дружина Олександра Тарайковського, котрий загинув у Мінську 10 серпня, каже, що чоловік вийшов з дому в одних шортах і не мав із собою вибухівки.
  • 15 серпня у Мінську біля метро "Пушкінська" відбулася акція пам’яті загиблого під час протестів Олександра Тарайковського. Тисячі жителів міста прийшли вшанувати загиблого.
  • ЗМІ опублікували нове відео і фото загибелі протестувальника у Мінську.
На початок