У Південній Африці 22 серпня стартує саміт БРІКС

У Південній Африці 22 серпня стартує саміт БРІКС

У ПАР 22 серпня стартує саміт БРІКС
Президент Росії Володимир Путін бере участь у режимі відеоконференції у бізнес-форумі БРІКС 23 червня 2022 р. Фото: кремлівський пул через AР

У ПАР у у Йоганнесбурзі у вівторок, 22 серпня, стартує саміт лідерів країн БРІКС — Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки. На саміті, зокрема, йтиметься про питання розширення членства у блоці на тлі посилення глобальної напруженості, спровокованої війною РФ в Україні, і зростання суперництва між Китаєм і Сполученими Штатами.

Про це пише Reuters.

"Розширений БРІКС представлятиме різноманітну групу країн з різними політичними системами, які поділяють спільне бажання мати більш збалансований світовий порядок", —заявив президент Південної Африки Сиріл Рамафоса у своєму зверненні перед початком зустрічей.

За даними Reuters, також йтиметься про розширення використання місцевих валют країн-членів блоку. При цьому південноафриканські організатори саміту заявили, що на саміті не обговорюватиметься “валюта БРІКС”.  Раніше з відповідною ініціативою як альтернативою доларовій залежності виступила Бразилія.

З 22 по 24 серпня Рамафоса прийматиме президента Китаю Сі Цзіньпіна, президента Бразилії Луїса Інасіо Лулу да Сілву та прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді. Президент Росії Володимир Путін, якому загрожує арешт у зв'язку з воєнними злочинами в Україні, не приїде до Південної Африки, а приєднається до саміту віртуально.

Розширення блоку вже давно є метою Китаю, відзначає агенція. У КНР сподіваються, що більш широке членство додасть ваги угрупованню, в якому вже проживає близько 40% світового населення і виробляється чверть світового ВВП. Росія прагне залучити нових членів, щоб протистояти дипломатичній ізоляції через вторгнення в Україну. Південна Африка також висловила підтримку. Водночас Індія, яка остерігається китайського домінування і застерігає від поспішного розширення, має "позитивні наміри і відкритий розум", заявив у понеділок міністр закордонних справ Вінай Кватра. Бразилія, тим часом, занепокоєна тим, що зростання БРІКС зменшить її вплив.

У вівторок ввечері лідери проведуть мінізустріч і вечерю, де, ймовірно, обговорять рамки і критерії прийому нових країн, відзначає агенція.

Понад 40 країн висловили зацікавленість у приєднанні до БРІКС, кажуть південноафриканські чиновники. З них майже два десятки офіційно звернулися з проханням про прийом.

Що відомо про саміт БРІКС

У липні ПАР заявила, що не планує переносити проведення саміту БРІКС у Китай через ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом. ПАР, як країна-підписант Римського статуту, має заарештувати Путіна, якщо той візьме участь у переговорах між лідерами БРІКС в зв'язку з ордером на арешт через депортацію українських дітей у РФ.

27 червня міністерка міжнародних відносин ПАР Наледі Пандор заявила, що Путін досі не відповів на запрошення, надіслане до того, як МКС висунув йому звинувачення 18 березня. За її словами, глава Китаю Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва планують бути присутніми на саміті БРІКС.

12 квітня повідомлялось, що влада Південно-Африканської Республіки виступає за те, щоб Путін приїхав на саміт БРІКС у серпні попри виданий Міжнародним кримінальним судом ордер на арешт.

Заява президента ПАР щодо МКС

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

25 квітня президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що керівна партія "Африканський національний конгрес" (АНК) ухвалила рішення про вихід країни із юрисдикції МКС, який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна. Рамафоса додав, що ухвалене рішення пояснюється "упередженістю МКС щодо певних країн".

Щодо того, чи заарештує ПАР Путіна, Рамафоса сказав, що "це питання розглядається". Згодом на сайті президента ПАР повідомили, що Південна Африка залишається учасником Міжнародного кримінального суду.

На початок