Затримані, побиті, оштрафовані. Як влада Білорусі приборкує журналістів

Затримані, побиті, оштрафовані. Як влада Білорусі приборкує журналістів

Затримані, побиті, оштрафовані. Як влада Білорусі приборкує журналістів
. Білоруське бюро "Радіо Свобода"

Під час масових акцій протесту в Білорусі у зв'язку з оголошенням Олександра Лукашенка переможцем президентських виборів були затримані та/або постраждали 72 журналісти з різних країн.

Про це свідчить список "Білоруської організації журналістів". Згідно з ним, з 9 по 12 серпня відомо про звільнення 23 із затриманих співробітників ЗМІ, деяких з них відпускали без складання протоколу, а деяких — зі штрафом та попередженнями. Серед тих, хто залишається за ґратами, є журналісти з України, Росії, Польщі та інших країн.

У списку фігурує штраф у 540 білоруських рублів, що становить трохи більше ніж 6 тисяч гривень. Саме стільки потрібно було заплатити деяким з журналістів, щоб їх відпустили правоохоронці.

9 серпня у Мінську були затримані двоє журналістів та оператор російського телеканалу "Дощ", їхню орендовану квартиру обшукали силовики. У списку є журналістка Катерина Ткаченко, в якої конфіскували телефон на експертизу, а в ще одного журналіста забрали флешку. Багатьом представникам медіа трощили камери на телефонах і професійній апаратурі. Двох журналістів російського Daily Storm затримали, побили та звільнили. Цього ж дня силовики побили фотокореспондента Associated Press Мстислава Чернова, його забрала швидка. Раніше в Міністерстві закордонних справ України розповіли Суспільному, що у Білорусі побили українського фотокореспондента цього агентства, він не звертався до посольства.

Читайте також: "Погрози санкціями та сумніви у чесності виборів. Світ посилює тиск на Білорусь"

Спеціального кореспондента видання "Медуза" Максима Солопова затримали, побили й відпустили 11 серпня. Польська журналістка Емілі ван Оутерен зазнала поранення у стегно невідомим снарядом під час акції протесту в Мінську. Крім того, затриманий польський журналіст Вітольд Добровольський. Також у ногу була поранена журналістка білоруського видання "Наша Ніва" Наталія Лубневська, редактор цього видання був затриманий і два дні провів у СІЗО, його вже відпустили. Фотокореспондентку "Белсату" Тетяну Капітонаву поранили під час нападу силовиків на мітингувальників біля станції метро Пушкінська у столиці. Також 11 серпня напали на трьох журналістів BBC.

Деякі журналісти проводили в ізоляторах від кількох годин до двох діб, перш ніж їх відпускали зі складанням протоколу, штрафом або без таких. У Вітебську журналіст Дмитро Казакевич отримав арешт на 10 діб, а Дмитро Лупач — на 5 діб у Глибокому.

Судячи зі списку, журналістів білоруських видань відпускають неохоче. Наприклад, кілька кореспондентів TUT.BY залишаються в ув'язненні, деякі не виходять на зв'язок.

Що відомо

  • За попередніми результатами виборів, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
  • У ніч на 13 серпня у кількох білоруських містах силовики затримали 700 осіб, тоді як за перші дні протестів — 6 тисяч.
  • За слідчих ізоляторів почали звільняти учасників акцій протесту, які відбулися в Білорусі після президентських виборів, зокрема у Мінську звільнили близько сотні людей.
  • Білоруська правозахисниця Тетяна Ревяка заявляє, що затримані у Мінську українські волонтери Костянтин Реуцький та Євген Васильєв, є підозрюваними у кримінальній справі про масові заворушення 10-12 серпня.
  • Уряди країн і керівні органи Європейського Союзу висловили обурення через насильство білоруських силовиків до протестувальників.
  • У різних країнах люди виходять на підтримку Білорусі. Акції відбувалися у Лондоні, Москві, Ризі та кількох українських містах
На початок