Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвою

Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвою

Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвою Суспільне

Робота перестала приносити задоволення, продуктивність впала, дедалі важче вкладатися в дедлайни, з’явилась агресія стосовно колег – причиною цього всього може стати “професійне вигорання”. Розповідаємо, що це таке та як його попередити, аби потім не довелося боротися з наслідками.

Що таке професійне вигорання

Першим “вигорання” описав у 1974 році Герберт Фрейденбергер у своїй роботі “Вигорання персоналу”. Спочатку його ознаки найчастіше спостерігалися у фахівців з високим емоційним навантаженням: соціальних працівників, медсестер, вчителів, юристів, інженерів, поліцейських, продавців. Сьогодні ж до вигорання схильні працівники будь-якої сфери.

У 1986 році соціальна психологиня з США Христина Маслак визначила вигорання як протилежність до залученості. Таким чином, будемо розглядати вигорання і залученість як два полярні явища. Усе, що сприятиме залученості, буде знижувати вигорання, і навпаки.

Відповідно ж до міжнародної класифікації хвороб, “вигорання” – це не хвороба, а синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці.

Основні ознаки професійного вигорання

Серед основних ознак професійного вигорання виділяють:

  • втрату енергійності, появу відчуття виснаженості;
  • підвищення психологічного дистанціювання від роботи, негативні й песимістичні думки про роботу;
  • зниження професійної ефективності.

Важливо вміти відрізняти звичайний стрес від вигорання. Відчуваючи стрес, ви занадто залучені в роботу, а в разі вигорання ви до неї байдужі. Стрес супроводжується сплеском емоцій, вигорання ж – апатією. Стрес – це фізичне виснаження, а вигорання – емоційне.

Наслідки вигорання

Тепер про те, чому варто серйозно ставитися до “професійного вигорання”. Його наслідками можуть стати: агресія (як активна, так і пасивна) та посилення або поява залежностей (часті перерви на каву, перекури, алкоголь у кінці робочого дня тощо).

Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвоюІлюстративне фото

Наслідком "професійного вигорання" може стати агресія

Крім того, оскільки одна з характеристик “вигорання” — це апатія, то наслідком може стати зупинка кар’єрного росту: керівник не зацікавлений у просуванні співробітника, який ледве справляється і зі своєю поточною роботою. Найгірший же можливий результат вигорання – депресія.

Як не стати жертвою вигорання

Перші ознаки вигорання можуть бути майже непомітними і швидко перерости в синдром. Тому краще робити все, щоб попередити його появу, а не боротися з наслідками.

СФОРМУЙТЕ РОБОЧИЙ ГРАФІК

Якщо вам дійсно подобається ваша справа, то для вас навряд стане проблемою залишитися на роботі подовше, щоб закінчити робочі завдання. Проте відсутність графіку може стати причиною вигорання.

Нам потрібен час на відновлення. Його не буде, якщо ви з 8-ї до 20-ї на роботі, а потім ще займаєтеся хатніми справами.

ПРИГАЛЬМУЙТЕ

Однією з причин вигорання може бути занадто висока швидкість роботи. Є компанії, в яких ритм у рази швидший, ніж середній по галузі. У таких компаній легше побудувати стрімку кар’єру, проте так само легко вигоріти.

Якщо місце вашої роботи має саме такий ритм, подумайте над тим, як саме збавити швидкість. Можливо, варто відмовитися від другорядних проєктів, делегувати частину завдань, якщо є така можливість, автоматизувати чи оптимізувати роботу.

НАВЧІТЬ ІНШИХ ПОВАЖАТИ ВАШ ЧАС

Дзвінки поза роботою можуть бути, проте тільки у випадку форс-мажорів. Якщо у ваш позаробочий час вам щодня телефонують і просять доробити/замінити/допомогти, то з часом це теж призведе до вигорання.

Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвоюІлюстративне фото

Усім потрібен час для спокою та відпочинку

Усі мають право на час для спокою та відпочинку. Якщо ж ви завжди насторожі, бо вам можуть зателефонувати з робочими питаннями в позаробочий час, то навряд чи у вас вийде відновитися.

УДОСКОНАЛЮЙТЕ ФІЗИЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Фізичне здоров’я відіграє важливу роль у відновленні організму. Перш за все – якісний сон: засинати й прокидатися в один і той самий час, провітрювати приміщення перед сном, не сидіти за комп’ютером чи смартфоном хоча б за пів години до сну.

Слідкуйте за режимом харчування, намагайтеся хоча б мінімально займатися спортом (короткої ранкової пробіжки чи гімнастики достатньо), робіть дихальні вправи. Як саме правильно дихати та яка від цього користь для організму, ми писали раніше

Усе це допоможе відновитися, мінімізувати вплив стресу та мати достатню кількість енергії для роботи.

ГОВОРІТЬ

Якщо вас турбує щось на роботі, не тримайте це в собі. Краще поділіться відчуттями з людьми, яким довіряєте. Якщо ви знаєте причину свого вигорання чи відчуття дискомфорту і її реально виправити, то краще щиро поговоріть про це зі своїм керівником.

ПРЯМУЙТЕ ДО РОБОТИ МРІЇ

Зрозумійте, яка конкретно робота вам подобається, і робіть усе, щоб вона стала вашою професією. Якщо ви займаєтеся тим, що не приносить вам задоволення, то рано чи пізно вас спіткає вигорання.

Читайте також

Емоційне вигорання на роботі. 8 способів впоратися з синдромом

Кому найбільше загрожує профвигорання і що робити при синдромі. Пояснюють у МОЗ

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди