Сполучені Штати виділили 345 мільйонів доларів військової допомоги Тайваню. Пакет зокрема включатиме витрати на оборону та тренування військових.
Про виділення допомоги повідомляється на офіційному сайті Білого дому.
"Владою, наданою мені як президенту Конституцією та законами Сполучених Штатів Америки, я делегую Державному секретарю повноваження керувати вилученням до 345 мільйонів доларів на оборонні витрати, військову освіту та підготовку, аби надати допомогу Тайваню", — сказано у заяві президента США Джо Байдена.
У Білому домі не уточнили, що саме включатиме військова допомога, однак за даними Reuters до пакета зокрема увійдуть переносні зенітно-ракетні комплекси, засоби розвідки і спостереження, вогнепальну зброю і ракети.
Також зазначається, що допомогла могла включати чотири розвідувальні безпілотники MQ-9A без озброєння, однак включення такого озброєння може не відбутися, оскільки військові працюють над видаленням з безпілотників частини обладнання, доступ до якого мають лише ВПС США.
Як пише Associated Press, цей пакет є доповненням до майже 19 мільярдів доларів на продаж Тацваню винищувачів F-16 та інших основних систем озброєнь.
Міністерство оборони Тайваню висловило вдячність Сполученим Штатам у заяві в суботу вранці, в якій подякувало "США за тверду прихильність безпеці Тайваню".
Водночас китайські дипломати в США виступили проти надання Тайваню американської допомоги. Так представник посольства Китаю у Вашингтоні Лю Пен’юй, представник посольства Китаю у Вашингтоні, заявив, що Пекін "категорично проти" військових зв’язків США з Тайванем.
Що відомо про конфлікт між КНР та Тайванем
Тайвань — острів у східній Азії, який Китай вважає своєю територією і називає провінцією, що відкололася, а не незалежною державою. Єдиний союзник Тайваню — США. Україна встановила дипломатичні стосунки з КНР, що виключає визнання Тайваню.
Впродовж десятиліть Пекін прагнув ізолювати Тайбей на світовій арені, зокрема він відтісняв його дипломатичних союзників і блокував вступ острова в міжнародні організації.
Керівна комуністична партія Китаю не виключає також застосування сили для "возз'єднання" острова з материковою частиною Китаю.
Загострення відносин між Китаєм та Тайванем відбулося на тлі візиту до Тайваню спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі. Вона стала першим високопоставленим американським політиком, який відвідав Тайвань за останні 25 років.
Щойно Пелосі прилетіла на Тайвань, Китай оголосив про військові навчання навколо острова.
Особисто Ненсі Пелосі наголосила, що її візит "жодним чином не суперечить політиці Сполучених Штатів, яка керується законом про відносини з Тайванем 1979 року та китайсько-американських комюніке", і додала, що США "продовжують протистояти одностороннім зусиллям змінити статус-кво".
5 серпня 2022 року Пекін заявив, що накладе санкції на спікерку Палати представників США Ненсі Пелосі через візит на Тайвань.
26 грудня у Тайвані заявили про наймасштабніше порушення авіапростору острова китайськими військово-повітряними силами. За добу 71 літак ВПС Китаю, включаючи винищувачі та безпілотники, увійшов в ідентифікаційну зону протиповітряної оборони острова.