Саманта Пауер засудила рішення РФ вийти з зернової угоди на брифінгу в Одеському порту

Саманта Пауер засудила рішення РФ вийти з зернової угоди на брифінгу в Одеському порту

Саманта Пауер засудила рішення РФ вийти з зернової угоди на брифінгу в Одеському порту
Адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер під час пресконференції у Києві, 17 липня 2023 року, фото: AP

18 липня в Одеському порту адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер засудила рішення Росії призупинити участь у Чорноморській зерновій ініціативі та анонсувала надання фінансової допомоги від США на підтримку сільського господарства.

Вона зазначила, що зернова ініціатива є надзвичайно важливою для просування українських продуктів харчування на світовий ринок і оголосила, що Сполучені Штати через свою ініціативу "AGRI-Ukraine" нададуть додаткові 250 мільйонів доларів на підтримку сільського господарства України, яке постраждало від агресії РФ. Таким чином, загальні інвестиції уряду США в ініціативу AGRI-Ukraine досягли 350 мільйонів доларів.

"Атаки Росії завдали сільськогосподарському сектору прямої шкоди на суму понад 6,6 мільярда доларів. Фермери пережили 19 місяців небезпеки для своїх сімей разом зі знищеними землями та технікою.

Порушення Росією морської торгівлі з початку її повномасштабного вторгнення, включаючи блокування портів, затримку перевірок суден і, останнім часом, вихід із Чорноморської зернової ініціативи, серйозно знизило кількість зерна, яким Україна могла забезпечити світ на тлі глобальної продовольчої кризи", — йдеться в повідомленні USAID.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок