Домовленості щодо безпеки між НАТО та Україною не замінять членство — офіс прем'єра Британії

Домовленості щодо безпеки між НАТО та Україною не замінять членство — офіс прем'єра Британії

Прем’єр Британії Сунак і президент України Зеленський, саміт НАТО у Вільнюсі 12 липня 2023
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і президент України Володимир Зеленський під час двосторонньої зустрічі на саміті НАТО у Вільнюсі 12 липня 2023 р.Фото: Associated Press

Домовленості щодо безпеки між НАТО та Україною "не замінять членство в НАТО". Про це йдеться у заяві, яку оприлюднив офіс прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака після його зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на саміті Альянсу у Вільнюсі.

Прем'єр-міністр Британії і президент України погодилися з важливістю домовленостей у сфері безпеки, які будуть оголошені 12 липня вдень на засіданні G7, йдеться у заяві.

"За словами прем'єр-міністра, вони знаменують собою нову високу точку в підтримці з боку міжнародного співтовариства і нададуть Україні ще більший рівень витривалості в боротьбі з російською агресією. Обидва прем'єри погодилися, що ці домовленості не замінять членства в НАТО, і висловили сподівання на якнайшвидшу розбудову нових безпекових рамок", — заявили в офісі прем’єр-міністра Великої Британії.

Велика Британія рішуче підтримує заявку Києва приєднатися до військового блоку, і Сунак раніше цього тижня заявив, що "законне місце України в НАТО", пише ВВС.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок