Кулеба: "Шлях до НАТО став коротшим, але не став швидшим"

Кулеба: "Шлях до НАТО став коротшим, але не став швидшим"

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів про саміт НАТО у Вільнюсі
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. AP

Ніщо не замінить членство України в НАТО. Про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав в інтерв’ю Радіо Свобода. За його словами, після саміту у Вільнюсі шлях до НАТО став коротшим, але не став швидшим. Коментуючи прийнятність для України “ізраїльської” безпекової моделіІзраїль є партнером США на Близькому Сході, й допомога йому викладена в 10-річних угодах. Остання з них зобов’язує Вашингтон надати її на суму 38 мільярдів доларі із 2019 по 2028 рік., глава МЗС зазначив, що Київ влаштує будь-яка модель, яка не є альтернативою членства України в НАТО.

“Можна називати по-різному ці моделі. Нас влаштовує будь-яка модель, яка не є альтернативою членства України в НАТО. І саме тому і в переговорах, які на всіх рівнях велися (від президента до послів України на цю тему), ми постійно наголошували (і ви побачите це в остаточному рішенні), що гарантії не є заміною членства в НАТО”, — сказав Кулеба.

Він додав, що Україні не потрібен другий Будапештський меморандум, “коли за пусті обіцянки віддали ядерну зброю”. І Україна не віддасть членство в НАТО за будь-які обіцянки. Тому що всі розуміють, що найсильніша, найпотужніша гарантія того, що в Європі не буде більше війни, — це членство України в Альянсі, зазначив міністр.

“Усі інші гарантії безпеки — це добре. Але ніщо не замінить членство в НАТО. Це принципова позиція президента. І вона буде реалізована в тих рішеннях, які ухвалюються”, — додав Кулеба.
“Ще раз наголошу, після саміту у Вільнюсі шлях до НАТО став коротшим, але не став швидшим. І тому ми маємо зараз реалізувати рішення Вільнюського саміту таким чином, щоб пришвидшити нашу інтеграцію”, — відзначив міністр.

За словами Кулеби, є рішення саміту, яке Україну “відверто засмутило”.

“Це дуже, занадто загальне формулювання стосовно запрошення. І тут є дві школи, думки. Одні кажуть: та ви маєте бути щасливими, що в принципі слова “запрошення” і “Україна” з’явилися поруч. Але нас такий підхід категорично не влаштовує”, — пояснив Кулеба.

Він зазначив, що Україна радіє, що є готовність розглядати питання запрошення.

“Але ми засмучені тим, що немає чіткого індикатору, коли саме Україна отримає запрошення стати членом НАТО. Тому змішані почуття у нас від саміту”, — сказав Кулеба.

Міністр пояснив, що раніше у Бухаресті Україні запропонували шлях до членства в НАТО у два кроки: спочатку ви пройти ПДЧ (план дій щодо членства в НАТО — ред.) як багаторічну програму, потім отримати запрошення, а далі членство.

“Зараз ПДЧ прибирають і кажуть, що ваш шлях до НАТО з двох кроків тепер складатиметься з одного кроку. Але коли цей крок буде зроблений, коли нам дадуть запрошення, – нам не сказали”, — сказав міністр.

За його словами, українська сторона виступала за те, що для надання Україні запрошення стати членом НАТО вже є всі умови.

“Ми погоджуємося, що членом НАТО Україна зможе стати після завершення війни. Але немає жодних перешкод для надання запрошення. Втім, союзники зайняли таку консервативну, скажімо, позицію”, — зазначив міністр.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.

На початок