Перший день саміту НАТО: головне про зустріч лідерів Альянсу у Вільнюсі

Перший день саміту НАТО: головне про зустріч лідерів Альянсу у Вільнюсі

Саміт НАТО офіційно розпочався
. Глави держав і урядів НАТО позують під час групового фотографування на саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, 11 липня 2023 року. Фото: AP/Pavel Golovkin

У Вільнюсі 11 липня офіційно розпочався дводенний саміт НАТО. На нього прибули усі лідери країн-членів Альянсу, а також президент України Володимир Зеленський.

Близько другої години дня за Києвом у виставковому центрі Litexpo почали з'являтися офіційні особи: першим прибув генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. За ним — інші лідери країн НАТО. На блакитній килимовій доріжці з'явилися президент Литви Гітанас Науседа, глава Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак.

Усі лідери країн нато на саміті 11 липня 2023
Глави держав і урядів НАТО позують під час групового фотографування на саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, у вівторок, 11 липня 2023 року. AP Photo / Pavel Golovkin

На пресконференції після закритого засідання генсек Єнс Столтенберг заявив, що Україна отримає запрошення до НАТО, коли "погодяться усі союзники і будуть виконані умови".

Також на саміті міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що підписав меморандум про офіційне сформування коаліції з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16 офіційно. Окрім України до неї увійшли 11 країн: Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Велика Британія, Швеція та Румунія.

Згідно з домовленостями, українські пілоти та техніки візьмуть участь у тренувальній програмі, в яку також можуть включити інші типи винищувачів для навчань.

Після зустрічі лідерів країн у Вільнюсі відбувся концерт на підтримку ідеї набуття Україною членства в НАТО. Там з промовою виступив президент Зеленський. На головній площі він звернувся до литовців та подякував за прихисток для українців і за сміливу позицію щодо запрошення України до Альянсу.

"Сьогодні я поїхав сюди з вірою у рішення, з вірою у партнерів, з вірою у сильне НАТО. У НАТО, яке не сумнівається, не втрачає час і не озирається на будь-якого агресора. І я хотів би, щоб ця віра стала впевненістю, впевненістю у рішеннях, на які ми заслуговуємо всі ми і яких очікує кожен наш воїн, кожен наш громадянин, кожна наша мати, кожна наша дитина. Хіба це завелике бажання? НАТО дасть Україні безпеку. А Україна зробить НАТО сильніше", — сказав Зеленський на площі у Вільнюсі.

Також на найвищому флагштоку Литви встановили український прапор 10-ї штурмової бригади "Едельвейс", який ще два тижні тому був в українських військових у Бахмуті. Сьогодні його доставили до столиці Литви ультрамарафонці.

Президент України Володимир Зеленський у день відкриття Саміту НАТО у Вільнюсі 11 липня закликав міжнародних союзників проявляти повагу до України. Він зазначив, що на шляху до Вільнюса, Україна отримала сигнали про те, що обговорюються формулювання без України.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок