Комісію національного заповідника не допустили до корпусів Києво-Печерської Лаври

Комісію національного заповідника не допустили до корпусів Києво-Печерської Лаври

Доповнено
Києво-Печерська Лавра, комісія
Віряни не пускають комісію заповідника до приміщень Києво-Печерської Лаври, 4 липня 2023 року. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Адміністрація монастиря не допускає комісію національного заповідника до приміщень Києво-Печерської Лаври, незважаючи на попередню домовленість. На місце викликали правоохоронців, повідомляє кореспондент Суспільного.

Комісія отримала всі необхідні юридичні документи від Мінкульту і зараз вступає в права по тим об’єктам, які де-юре належать заповіднику.

"Ми попередили монастир про п'ять корпусів. Вони добровільно погодились надати доступ до двох, але цю свою письмову обіцянку вони не виконали. Тому ми вимушені звернутись до правоохоронців, щоб держава змогла використовувати це майно за призначенням", — зазначив в.о. гендиректора "Києво-Печерської Лаври" Максим Остапенко.

Зранку 4 липня представники комісії намагалися потрапити у корпуси №69 та №45, до яких їм пообіцяли вільний доступ. Голова комісії написав заяву до поліції через перешкоджання їхній роботі.

"Усього 79 об'єктів було передано монастирю. Наразі заповідник повернув 5 корпусів і на цьому тижні повернуть ще 5. Далі ця робота продовжуватиметься", — розповів голова комісії.

Тим часом потрапити до об'єктів Лаври також заважають віряни УПЦ МП. Вони кажуть, що не бачили рішення щодо повернення корпусів у власність держави.

"У цієї комісії навіть немає посвідчень, лише висять бейджики. Немає ні рішення, ні свідоцтва. Це банальний рейдерський захват", — вважає Ярослав.

У розмову втручається інша вірянка та каже, що за наявності рішення суду комісію все одно не пустили би на територію Лаври, оскільки "нечиста сила бореться з православ'ям".

"Люди не визнають право держави на володіння будівлями, які 30 років тому передавались монастирю московського патріархату. Зараз всі об'єкти мають повністю повернути в користування держави і це буде виконано", — підсумував в.о. гендиректора заповідника.

Як реагують представники Києво-Печерської Лаври

Адвокат протоієрей Микита Чекман каже, що працівникам заповідника монастир ніколи не перешкоджав. Проте там вважають опечатування та обмеження доступу до корпусів незаконним.

"Зараз триває підготовче провадження, судових засідань по суті справи ще не було. Наразі будь-які висловлювання представників заповідника щодо наявності у них правових підстав здійснювати опечатування корпусів як мінімум є голослівними", — розповідає адвокат.

На його думку, виселення монахів та обмеження доступу до приміщень "має ознаки кримінального правопорушення – самоправства".

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. 2 грудня минулого року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня чоловічий монастир у Києво-Печерській Лаврі зареєстрували монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП). Успенський собор і Трапезну церкву повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду.

29 березня з УПЦ (МП) розірвали договір про оренду Нижньої Лаври. На початку квітня там почала роботу комісія Мінкульту щодо передачі державі 79 корпусів, які були у користуванні УПЦ.

5 червня Комісія МКІП завершила перевірки будівель на території Києво-Печерської Лаври. Від УПЦ вимагали звільнити приміщення.

На початок