Україна має отримати запрошення до Альянсу на саміті НАТО — Расмуссен

Україна має отримати запрошення до Альянсу на саміті НАТО — Расмуссен

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен
Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен розмовляє з пресою під час свого візиту в Ірпінь, 1 липня 2022 рік. Фото: АР/Nariman El-Mofty

На саміті НАТО, який відбудеться 11-12 липня у Вільнюсі, Україна повинна отримати запрошення до Альянсу.

Про це під час Конгресу 590 у коментарі PAP заявив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

"Ми повинні допомогти Україні побудувати сильну армію, щоб вона могла в майбутньому відбити будь-який напад РФ. Я оптимістично налаштований щодо гарантій безпеки: у цьому питанні ми можемо отримати підписи ще до Вільнюського саміту. З іншого боку, я вважаю, що ми повинні запросити Україну до НАТО під час Вільнюського саміту, хоча і може бути важко досягти консенсусу, одностайності всіх членів альянсу", — сказав колишній генсек НАТО.

Расмуссен зауважив, що це був би перший випадок в історії Північноатлантичного альянсу, коли до організації запрошено країну, яка, фактично, перебуває у стані війни.

Він підкреслив, що "дуже небезпечним" є підхід, що гарантії безпеки не можна давати Україні, оскільки їх мають отримувати тільки країни-члени НАТО.

"Якщо ми обумовимо вступ України до Альянсу припиненням бойових дій, то ми дамо президенту РФ Путіну привід ніколи їх не припиняти", — сказав Андерс Фог Расмуссен.

Колишній генсек Альянсу додав, що ще до вступу України в НАТО необхідно виробити практичні рішення щодо врахування 5-ї статті для надання гарантій безпеки Україні.

І наголосив, що "там, де є політична воля, будуть і політичні рішення".

На його думку, з нападом Росії на Україну завершилася золота ера глобалізації. Відтоді світ поділився на два табори: демократичний, лідером якого є США, й авторитарний, який очолює Китай. Ці два табори відрізняються своїми підходами до питань свободи, демократії й вільного ринку. Тому поняття свободи надихає вимагати демократії у світі та боротися за безпечне завтра.

"Польський девіз: "За вашу і нашу свободу", — один із моїх улюблених. Свобода, демократія та вільний ринок – ось за що ми хочемо боротися. Свобода безцінна. Але свобода і демократія – це не тільки відповідальність тих, хто на передовій – ми всі борці за свободу", – сказав Расмуссен.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок