В Україні розгорнули штаби на випадок теракту на ЗАЕС. У МВС пояснили, як діяти в разі НС

В Україні розгорнули штаби на випадок теракту на ЗАЕС. У МВС пояснили, як діяти в разі НС

ЗАЕС
Запорізька АЕС. Фото: Associated Press

На випадок теракту на Запорізькій АЕС українські правоохоронці та рятувальники готуються до ліквідації наслідків, уже розгорнуті штаби. У разі витоку радіації українцям варто зберігати спокій і дотримуватися інструкцій від органів влади, зокрем, якщо не буде евакуаційних заходів, слід ізолюватися вдома на добу.

Про це в етері телемарафону "Єдині новини" сказав міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

"Насамперед, українцям слід зберігати спокій. Він ґрунтується на готовності всіх наших служб: і Міненергетики, і МВС, МОЗ, місцевих органів влади до будь-яких надзвичайних подій і ситуацій, в тому числі пов'язаних із можливим витоком радіації з Запорізької станції", — сказав він.

Міністр наголосив, що з 23 червня МВС розгорнуло роботу відповідних штабів, де працюватимуть енергетики, працівники ДСНС, поліція і медики. Вони мають пояснити громадянам правила поведінки на випадок надзвичайної події.

Правила поведінки у першу добу після катастрофи

"Що стосується ЗАЕС. Той радіоактивний фон, який можливо буде після будь-яких заходів у повітрі, буде зберігатися приблизно одну добу... Ми говоримо про можливий тепловий викид, який втратить найбільшу свою концентрацію упродовж доби. Тобто, на 80% зменшиться радіоактивний фон саме впродовж доби" — сказав Клименко.

За його словами, якщо протягом доби не буде оголошено про евакуацію, людям треба зачинитися у приміщенні, перекрити вентиляцію, вимкнути кондиціонери та обігрівачі, ущільнити всі отвори в оселях змоченою водою тканиною чи скотчем.

"Ми будемо давати всі вказівки як діяти протягом цього часу", — сказав міністр.

Клименко наголосив, що Міністр наголосив, що залишатися треба в приміщенні без вікон і зовнішніх дверей.

"Що необхідно знати про радіацію. Це, за великим рахунком, пил. І захист від пилу, якщо ви на вулиці, то це звичайний респіратор чи маска, яку ми використовували під час коронавірусу. І звичайно дивитися ЗМІ, де ми будемо постійно інформувати населення про ситуацію, яка є навколо і, звичайно, про заходи безпеки, які ми будемо спільно вживати", — сказав міністр.

Він наголосив, що без команди виходити з укриттів не можна.

Клименко зазначив, що у найближчі дні відбудуться навчання з перекриттям доріг і розгортанням санітарних блокпостів, де перевірятимуть радіацію.

"Все обладнання щодо виміру радіації, яке у нас є, воно відкаліброване та готове до роботи. Але ми хочемо ще раз згрупувати всі служби, для того щоб ми чітко могли зреагувати на будь-які виклики", — сказав він.

Евакуація з зони ураження

За словами глави МВС всі люди, які захочуть виїхати з території ураження в разі теракту на ЗАЕС, будуть забезпечені транспортом.

"Він у нас готовий весь час, бо біля АЕС ми такі заходи проводимо постійно. Не завжди ми це афішуємо. Але на даний момент ми будемо працювати достатньо відкрито. Будемо працювати в тісній взаємодії з населенням та інформувати про всі кроки, які будемо вживати на відповідній території. Ми маємо на увазі 50-кілометрову зону у радіусі навколо ЗАЕС ", — сказав Клименко.

За його словами, це охоплює близько пів мільйона людей на лівому і правому березі Дніпра.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС та ситуацію на ЗАЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Раніше в "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним, і попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається контрольованою.

До цього президент "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін пояснював, що "холодний зупин" — це коли блоки не працюють взагалі, тому що знаходяться у "холодному стані".

13 червня Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що стурбований тим, що бойові дії відбуваються поблизу Запорізької атомної станції.

15 червня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідав ЗАЕС. Він розповів про ситуацію на ставку-охолоджувачі ЗАЕС після підриву Каховської ГЕС.

На початок