Після підриву Каховської ГЕС небезпека надзвичайної ситуації на Запорізькій АЕС збільшилась, оскільки росіяни замінували ставок-охолоджувач електростанції.
Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.
"Ми знаємо, що вони (російські окупанти, — ред.) від початку розпочали мінування периметра станції та берегової частини, де вона приєднується до Каховського водосховища. І саме там розташована лінія басейну – вона повністю приєднується до водосховища. Я не можу сказати, що замінована саме гребля ставка-охолоджувача. Але те, що там (на станції, — ред.) є мінування, ми підтверджуємо", — сказав він.
Котін зазначив, що мінування є по всій смузі, що примикає до водосховища, фактично по його периметру.
"Але підірвати так, щоб вода з басейну почала йти, практично неможливо. Навіть якщо верхівка греблі буде підірвана, потрібно рити канали, щоб вода сходил", — зазначив голова Енергоатому.
За його словами, якщо навіть підірвати запірну шандору (вертикальні ворота, як на шлюзах для перекриття води), то в ставку залишиться "мертвий" рівень води 12,8 м.
"Уся вода звідти не вийде. Вона потім може сама здренувати через землю. Рівень води в ставку знижується приблизно на 1 см за 10 днів. Він був 16,67 м, а зараз 16,64 м. Тобто з моменту підриву Каховської ГЕС пішло 3 см. Теоретично, щоб пішла вся вода з басейну, за нашим аналізом, потрібно 12 років", — сказав Котін.
Водночас голова Енергоатому наголосив, що нашкодити ЗАЕС росіяни можуть різними способами.
"Після того, що було зроблено на Каховській ГЕС, нічого гарантувати не можна. Насправді багато чого можна зробити, щоб нашкодити. І це не лише щодо ставка. На станції дуже багато ядерного матеріалу. Рашисти можуть зробити будь-що, що може призвести до ядерної катастрофи. Але безпосередньо загрози зараз, якщо не буде додаткових дій з їхнього боку, немає.", — зазначив він.
Що відомо про підрив Каховської ГЕС та ситуацію на ЗАЕС
Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.
Раніше в "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним, і попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається контрольованою.
До цього президент "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін пояснював, що "холодний зупин" — це коли блоки не працюють взагалі, тому що знаходяться у "холодному стані".
13 червня Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що стурбований тим, що бойові дії відбуваються поблизу Запорізької атомної станції.
15 червня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідав ЗАЕС. Він розповів про ситуацію на ставку-охолоджувачі ЗАЕС після підриву Каховської ГЕС.