Підрив Каховської ГЕС: скільки людей треба евакуювати, які екологічні наслідки та що буде з ЗАЕС

Підрив Каховської ГЕС: скільки людей треба евакуювати, які екологічні наслідки та що буде з ЗАЕС

Херсон підрив Каховська ГЕС 6 червня 2023 року
Чоловік евакуює корову з підтопленої частини житлового району Корабел у Херсоні, 6 червня 2023 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Вночі 6 червня війська РФ підірвали конструкції Каховської ГЕС. Машинна зала станції не підлягає відновленню, підтоплення загрожує близько 80 населеним пунктам, триває евакуація. Суспільне розповідає як підрив ГЕС змінить екологію у регіоні, вплине на роботу ЗАЕС, про те, скільки людей треба евакуювати, та які ще є екологічні наслідки підриву станції.

Скільки населених пунктів в зоні підтоплення

Загалом у зоні підтоплення перебувають близько 80 населених пунктів. На правобережжі затоплення загрожує 10 селам, та частині Херсона, а саме району Корабел. Проте значною мірою, підтопленою буде лівобережна частина Дніпра, адже там — нижчий берег.

Керівник "Укргідроенерго" Ігор Сирота в інтерв’ю журналу Forbes заявив, що водосховище ГЕС може спустошитися за чотири дні, ввечері 6 червня рівень води в Херсоні може піднятися на три метри, а за 7-10 днів вода відійде далі в Чорне море.

Скільки людей треба евакуювати

Понад 40 тисяч. Про це заявив генеральний прокурор України Андрій Костін.

"Українська влада евакуює понад 17 тисяч осіб. На жаль, ще понад 25 тисяч цивільних перебувають на тимчасово окупованій території. Там евакуація не проводиться. Черговий приклад кричущої зневаги до людського життя та міжнародного права", — говорить генпрокурор.

Як відбувається евакуація

На правому березі перші евакуаційні потяги з Херсона вирушили о 13:00, ДСНС та поліція буквально виносили людей на руках з домівок, рятували тварин, заставляли двори мішками з піском. Владі найближчих областей уряд долучив прийняти евакуйованих херсонців. "Почалась евакуація людей з небезпечних районів. Всі служби працюють ДСНС, поліція, всі поруч", — говорить Олександр Прокудін, голова Херсонської обласної військової адміністрації.

Підтоплення у Корабельному районі Херсона 6 червня 2023 через підрив росіянами Каховської ГЕС
Підтоплення у Корабельному районі Херсона, 6 червня 2023 року. У різних населених пунктах Херсонщини поступово починає прибувати вода через підрив греблі на Каховській ГЕС. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Лівобережна частина окупована, тому евакуювати людей там мають росіяни. Колаборант Володимир Сальдо, що керує окупованою частиною Херсонської області вважає, що руйнація дамби призвела до "витоку великого, але не критичного об‘єму води, але це ніяк не позначиться на житті херсонської області. Навіть евакуація не потрібна". Своє звернення він записував у Новій Каховці, на фоні Будинку культури, перший поверх якого вже був затоплений. Також, затоплені й Олешки.

Що буде з ЗАЕС

Каховське водосховище, рівень води якого регулювала дамба, тепер може значно обміліти. На його березі розташована Запорізька АЕС, яка окрім постійних перебоїв з електрикою, тепер матиме проблему з потенційною нестачею води для охолодження. Так у випадку осушення озера-охолоджувача на АЕС може статись аварія, з викидом радіації. Але Енергоатом заявляє, що нині ситуація під контролем, води для охолодження достатньо й у них є план на випадок руйнації Каховської ГЕС.

"Аварійні заходи, для того, щоб забезпечити станцію водою є. Вони прораховували як аварійно запитати охолоджувач, звідки взяти воду, якщо є руйнування греблі Каховського водосховища. Але ризики на самій АЕС — через роботу однієї лінії електропередач, присутності військових, БК — зросли на дуже багато", — говорить Григорій Плачков, ексголова Державної інспекції ядерного регулювання.

За словами президента МАГАТЕ Рафаеля Гросі, очікується, що води для охолодження АЕС має вистачити на кілька місяців. Наступного тижня він пообіцяв відвідати окуповану станцію.

В Дніпро потрапило 150 тонн мастила. Чим це загрожує

Якщо на поверхні утвориться плівка, це може знищити майже всі живі організми у воді, пояснює президентка Асоціації професіоналів довкілля Людмила Циганок.

"Це мастило вплине на всі живі істоти у Чорному морі, адже біосфера там є взаємопов'язаною. Про те, як утилізувати мастило, говорити зарано. Потрібен час, щоб зрозуміти чи осяде ця пляма на дно, чи буде на поверхні. Від цього, та території де вона зупиниться залежатиме метод її усунення. Впливатиме також і лінія фронту, яка йде вздовж Дніпра".

Затоплена траса у Бериславському районі, 6 червня 2023 року через підрив росіянами Каховської ГЕС
Затоплена траса у Бериславському районі, 6 червня 2023 року. Людей, які проживають вздовж берегової лінії річок на Херсонщині евакуюють. Рівень води в зоні підтоплення може піднятися до декількох метрів. Фото: Бериславська РДА

Що буде з водою в Криму

Іншим екологічним наслідком підриву дамби стало зниження якості води у Криму. Північнокримський канал, яким вона надходить до окупованого півострова, бере свій початок в кількох сотнях метрів біля зруйнованої дамби.

Окупаційна влада Криму заявляє, що є ризики обміління каналу, проте питної води "більш ніж достатньо". Проте знищення Каховської ГЕС унеможливлює подачу води у Крим, адже водосховище, звідки вона подавалась, з кожною хвилиною міліє.

ГЕС генерувала електроенергію. Який її об’єм Україна втратила

Не втратила, запевняють в "Укренерго" та "Укргідроенерго" — підрив Каховської ГЕС та спричинені цим руйнування не вплинули на стабільну роботу енергосистеми. "Гідроелектростанція з перших днів повномасштабної агресії окупована і була замінована росіянами, з нею втрачено технологічний зв’язок, видача потужності на підконтрольну територію України з неї не здійснювалася", — повідомили в "Укргідроенерго".

Які ще наслідки знищення ГЕС

Територія протяжністю близько 350 км вздовж русла Дніпра буде або затопленою, або зневодненою, говорить екологиня Людмила Циганок, південь України стане більш посушливим, можуть з‘явитись піщані бурі. Внаслідок затоплення у воду потраплять токсини з вигрібних ям, каналізації та інші хімічні речовини, які були або в землі, або зберігались на затопленій території.

"Багато міст позбавлені на багато років централізованого водопостачання. Миколаїв знову залишається без води, Кривий Ріг. Після руйнування Каховської ГЕС не працюватимуть зрошувальні системи. Що таке залишити південь України без зрошувальної системи? Це відсутність врожаїв і прямий удар по продовольчій безпеці. Наслідки цього відчуватимуть не тільки в Україні, а й у всьому світі", — говорить Людмила Циганок.

Проте, каже екологиня, поки неможливо порахувати, скільки саме врожаю втратить Україна.

"Наслідки трагедії будуть зрозумілі десь за тиждень", — заявив Володимир Зеленський.

Чи вплине це на контрнаступ України

Всю цю шкоду росіяни спричинили з однією метою — затримати контрнаступ України, вважає секретар РНБО Олексій Данілов. Але додає, що це не вплине на плани збройних сил України.

Такої ж думки й експерт з питань оборонного планування Костянтин Машовець: "В тривалій перспективі, думаю, це більше відіб'ється на нашому противнику, ніж на діях Сил оборони України, зокрема тих частин, підрозділів, з'єднань, які оперують на цьому напрямку. Тому що Сили оборони України знаходяться на вищому, правому березі Дніпра. А ось цей фактор підтоплення скажеться на лівому березі, що знаходиться нижче".

На початок