Не вистачало ані техніки, ані рук. Як пройшла посівна на Донеччині та чи достатньо вдалося засіяти

Не вистачало ані техніки, ані рук. Як пройшла посівна на Донеччині та чи достатньо вдалося засіяти

поля на Донеччині
Фото: Суспільне Донбас

Аграрії Донеччини закінчили посівну попри постійні обстріли і міни на полях. Торішній врожай у деяких підприємств так і лежить на складі: не продавали — невигідно. Цього року в області сіяли: пшеницю, соняшник, гречку, ріпак та інші культури. Посіяли менше, та не лише через міни та бойові дії, — не вистачає людей і техніки, яку знищили окупанти.

Замість 200 людей п'ятеро трактористів

"У нас було два прильоти: район гаража, у нас була там техніка. По полях також є прильоти. У саду навіть збирали уламки", — розповідає директорка агропідприємства Алла Пєтухова.

Та, каже, обстріли та мині на полях — це лише частина проблем. Не вистачає — людей.

"В нас працює на сьогодні п’ять трактористів. На таку ділянку землі це дуже мало. Ми не можемо знайти людей для роботи. В нормальний час в нас працювали до двохсот людей, а нині ледь знаходимо", — розповідає Алла Пєтухова.

Аграрії на Донеччині засіяли поля
Фото: Суспільне Донбас

Постачальники добрив та засобів захисту рослин виїхали з регіону, розповідає Алла, ціни на ці товари зросли, а на зерно — ні.

За словами Алли Петухової, підприємство має 202 гектари яблуневого саду, на 50-ти гектарах росте фундук, 46 гектарів черешневого саду, є й вишневі дерева. Крім того, 670 гектарів — це поля — зерно.

"Бойові дії та важка логістика дуже, до нас не хочуть везти паливо, це все дуже складно. 2021-22-го років урожай у мене весь знаходиться на складі. Ми не реалізували через цінову політику. Якщо продавати за ціною, яку зараз просять, це невигідно, це мінус. І багато хто продає в мінус", — розповідає керівниця агропідприємства.

Міни на полях та нестача техніки

Менше посіяли цього року аграрії на Донеччині ще й тому, що багато сільськогосподарської техніки втратили, розповідає заступниця директора департаменту агропромислового розвитку Донецької обладміністрації Олена Рибакова.

З початку повномасштабного вторгнення аграрії області не дорахувалася понад три тисячі одиниць техніки. Також втратили землі через окупацію та мінування полів.

"285 підприємств на підконтрольній території понесли збитки, які склали більше ніж 3 млрд гривень. У деокупованих громадах – Лиман і Святогірськ — посівна майже не відбулась. Потрібне обстеження і розмінування, в Лиманській громаді 19 тисяч гектарів, у Святогірській — 11 тисяч гектарів. Техніки в деокупованих громадах майже не залишилось, 80% пошкоджено, або знищено, або вкрадено окупантами", — розповіла Олена Рибакова.

Робота аграріїв на Донеччині
Фото: Суспільне Донбас

Посівна кампанія на Донеччині завершилася. Загалом, каже пані Олена, для внутрішніх потреб області — на продаж людям і для кормів тваринам — потрібно 330 тисяч тонн зерна.

"На всю область, що залишилась підконтрольна, посівні площі склали 359 тисяч гектарів. Це трохи більше, ніж минулого року. Якщо у нас минулого року, а це воєнний рік, врожай склав під 800 тисяч тонн зерна на продовольчі потреби, тобто 65 тисяч тонн в розрахунку на 500 тисяч людей (жителів Донеччини) зерна вистачить", — пояснила Олена Рибакова.

Нині аграрії, додала Рибакова, доглядають за посівами.

Пшениця на Донеччині
Фото: Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок