Збитки під час війни. На Миколаївщині 108 підприємств чекають на експертизу пошкодженого майна

Збитки під час війни. На Миколаївщині 108 підприємств чекають на експертизу пошкодженого майна

Збитки під час війни. На Миколаївщині 108 підприємств чекають на експертизу пошкодженого майна
Пошкоджений елеватор на Миколаївщині після обстрілів, грудень 2022 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

До Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області за оцінкою збитків станом на дев'яте червня звернулися 108 підприємств. Фахівці здійснюють судову експертизу пошкодженого майна, завданих бойовими діями, та розраховують економічні втрати.

Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник відділу експертизи та оцінки палати Сергій Хоменко.

Сергій Хоменко з колегами розраховує економічні втрати підприємства. З цими документами можна позиватися до суду – українського чи міжнародного.

"Обов’язково підприємство повинне – має бути вже витяг з державного реєстру кримінальних проваджень, досудових розслідувань. Тобто, вже повинна бути викликана поліція, яка складає такий документ і надає свій витяг. Повинен бути акт свій внутрішній, інвентаризаційний по майну, яке пошкоджено", — каже Сергій Хоменко.

За словами керівниці регіонального відділення Ощадбанку Ліни Антоненко, на Миколаївщині діють українські та міжнародні програми з підтримки підприємців: пільгові кредити "5-7-9", гранти для ветеранів на ведення бізнесу, гранти підприємствам зі здешевлення кредитів. Певні обмеження щодо отримання фінансової допомоги, за її словами, залишаються для Куцурубської громади, яку продовжують обстрілювати російські війська.

Станом на червень 2023 року триває підготовка регіональної програми з підтримки малого бізнесу.

"Здешевлення вартості кредитів – тобто компенсації відсотків, другий напрямок, який там закладений – це часткове відшкодування витрат на придбання основних засобів. Третій напрямок, який теж дуже важливий для нашої області – це відшкодування витрат на повернення бізнесу в регіон – так звана "дерелокація". Адже дуже багато підприємств з початку бойових дій перемістилися до західних регіонів України", — говорить Ліна Антоненко.

Керівниця насіннєвого господарства Надія Іванова станом на червень 2023 року оцінює збитки, завдані її підприємству російською агресією, у мільйони гривень. Знищене обладнання і трактори, пошкоджені обстрілами приміщення, оприскувачі та комбайни, засмічені залишками військової техніки та вибухонебезпечними предметами поля.

"Спочатку треба йти, і таки йти в суд. Для суду треба мати належну доказову базу: фото, відео, з датами, експертизи, акти й таке інше. І оцінку цього. На своєму прикладі – я сьогодні після обстрілів не все відремонтувала, тому ціни зростають, курси валют змінюються", — каже Надія Іванова

Як розповів кореспондентам Суспільного розповів директор обласного департаменту економічного розвитку та регіональної політики Олександр Корольов, програма буде затверджена до першого липня.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок