Волонтери евакуювали із підтопленого підривом Каховської ГЕС Херсона до Одеси понад 60 тварин. Котів та собак вночі на човнах рятували із води, знімали з дахів й вивозили автівками з-під обстрілів. Наразі тваринам намагаються знайти власників, аби звільнити місце для нових врятованих. Як відбувалася евакуація дізнавалося Суспільне.
До Центру адопції на 411 батареї в Одесі о третій ночі евакуювали 25 собак, 18 цуциків та 19 котів. Серед врятованих собак п’ять німецьких вівчарок, які сваряться між собою, та 40-кілограмовий алабай. Одна із тварин опинилася у клініці із повним шлунком каміння. Вона погано перенесла дорогу та зранку втратила свідомість. Врятованих котів до обіду вдалося роздати.
Як розповіла очільниця ГО “AnimalSOS Odesa” Вікторія Корпусова, рішення рятувати тварин було спонтанним і людей збирали хаотично:
“Ми не розуміли, що ми там зустрінемо і що там буде. Загалом ми забирали тварин, яких вже херсонські дівчата вивезли з того району, що затоплений. І під’їжджали до районів, де затоплені, і де люди приносили, бо до тих меж уже військові не пускали. Зараз дівчата на човнах, які їм подарували, плавають і з дахів знімають котів. І, де можуть врятувати собак, також забирають”.




Від розливу води після удару по Каховській ГЕС постраждали і дикі тварини, проте їхнім порятунком займалися інші волонтери:
“Я вам тут нічого не можу сказати, бо в мене таких запитів не було. Я казала, що є волонтери, які займаються “дичкою”. Там, кролики, олені. Все, що хочеш. Вони їх також прийняли. Дніпро, Запорізька область. Але в мене таких запитів не було. Я не бачила. Я чула розповіді. Вони не дуже гарні”, – розповіла Вікторія.
Пересуватися Херсоном довелося без світла, з вимкненими фарами та уникаючи скупчення машин, адже це провокувало обстріли: деякі люди були вимушені повертатися.




За словами Вікторії, жителі Одеси надають колосальну допомогу тваринам, проте евакуаційним командам потрібні клітки розміру вівчарки та алабая для подальшої роботи:
“Я вчора везла в машині п’ять собак, які не були, не сиділи окремо. Тільки мій командний голос їх заспокоював, щоб не повбивали один одного. Всю дорогу їхала і кричала, розбиралась з ними, з їхніми бійками. … Машини не могли приймати величезних тварин, бо чи бояться, чи ще щось. Тут таке: ти заносиш трьох собак — і твоєї машини вже немає. Вона погризена, обпісяна, ще й тобі у вухо щось там гавкає, поки ти їдеш”.



За словами голови ГО “Закон природи” Яни Тітаренко, пересуватися Херсоном було моторошно:
“Знаєте, враження таке, що ти їдеш наче по Чорнобильській зоні. Просто порожні вулиці, жодної людини. Ми ще в’їхали, так збіглося, що лунала сирена, і дуже моторошні такі відчуття, коли величезне місто, яке має жити повноцінним життям, просто вимерло”.
Волонтерка розповідає: врятовані собаки були мокрі, голодні та перелякані. Збирати тварин доводилося швидко, як і пересуватися містом:
“Ми пхали тих собак, хто з ким, не дивилися, наскільки об’ємні ці клітки, наша задача була на той момент якомога більше тварин вивезти з території Херсона. .. Ми бачили тварин, які були у воді. На жаль, нам військові вже не дали можливості нам туди потрапити. Ми сильно просили. Єдине, що мене на той момент заспокоювало, що собаки могли піти вище в місто, і це, я сподіваюсь, дало їм можливість вижити”.



Врятованих дорослих собак розмістили у вольєр, цуценят – в окрему клітку.
“І знаєте, тварини, напевне, теж відчували, що ми їм допомагаємо, тому що у нас немає жодного покусаного волонтера, у машинах собаки поводилися максимально адекватно. Ми їх випустили всіх на одну територію, жодної сварки, жодного якогось непорозуміння. Вони розійшлися, попили, поїли і відпочивали”, – розказує Яна.
Волонтери поїдуть рятувати тварин, які лишилися в Херсоні, якщо зможуть роздати собак, які наразі живуть у центрі адопції. Більшість врятованих здорові, проте у частини тварин є паразити. Також були коти із застудами, які довго перебували у воді та захворіли:
“Є хатні тварини, а є просто ті, що жили на вулиці, і через те, що підіймалася вода, їх волонтери позбирали з вулиці. Це колишні безхатченки, тому там весь спектр необхідної допомоги буде їм наданий, тобто там глисти, блохи і вся решта. Тому різний стан, але всі вони потребують господарів, всі вони потребують дому, я думаю, що вони настраждались доволі багато, щоб знайти, нарешті, свою родину”.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області