Внаслідок підриву Каховської ГЕС під загрозою затоплення опинилась велика кількість населених пунктів. Однак, поки не сформується стале дзеркало води, прогнозувати конкретні наслідки важко, розповів Суспільному еколог, професор Києво-Могилянської академії Євген Хлобистов.
"Цей рівень водності буде зберігатися багато місяців і ми тоді будемо мати зовсім інший стан екосистем, зовсім інший вплив на довкілля, тому що на це додаткове озеро ніхто не розраховував", — зазначив еколог.
За його словами, проблемою стане також те, що залишиться на затоплений територіях після евакуації людей:
"Люди зараз швидко евакуюються з тих частину узбережжя Дніпра і там залишиться велика кількість відходів побутового характеру, предмети господарської й людської діяльності. Все це може забруднювати води Дніпра. ... Наскільки мені відомо, росіяни залишили свої позиції, які вже зараз підтоплює, там залишилися боєприпаси, там залишилися елементи замінування і це знов потім може стати причиною небезпечних ситуацій, вибухів, додаткових впливів на довкілля через це".
Як зазначив Євген Хлобистов, підрив дамби зможе спровокувати проблеми з водопостачанням у жителів Херсонщини, де джерела постачання були пов'язані з Каховським сховищем:
"З водопостачанням, на мою думку, буде проблема певним чином вирішена, бо все ж це не така велика кількість людей. ... Це буде проблемою на найближчі тижні, бо миттєво перевести на інше джерело водопостачання ніхто не зможе".
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак у своєму телеграм-каналі зазначив. що підрив Каховської ГЕС "це удар по глобальній продовольчій безпеці", бо вплине на систему зрошення на Півдні України.
"Це буде впливати, бо зрошувальні канали не будуть працювати так, як раніше, бо ці гідротехнічні споруди були розраховані на певну водність Дніпра, на кількість води, яка потрапляє, зокрема, через Каховське водосховище. Зараз Каховське водосховище буде ліквідоване, тому системи зрошення будуть сухими стояти, порожніми. І це буде величезною далі проблемою для зрошувального землеробства на півдні Херсонщини. Але частина цих територій наразі під окупацією, я не певен, що там нараз ведуться активні сільськогосподарські роботи", — прокоментував Суспільному еколог Євген Хлобистов.
Також, за його словами, у найближчій перспективі це не буде катастрофічно впливати на врожайність, але в наступні роки стане проблемою, бо відновити систему зрошення буде важко через складність відновлення Каховського сховища.
За словами Євгена Хлобистова, наслідки підриву дамби стосуватимуться здебільшого півдня України:
"Це дуже погана ситуація і це злочин, однозначно злочин з боку росіян, це терористичний фактично акт, порушення всіх норм і правил ведення військових дій та поводження на окупованій території, але це не глобальна екологічна катастрофа".
Що відомо
- Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС.
- Станом на восьму ранку вода вже пройшла половину шляху. Критично високий рівень очікувався близько 11 години. У Херсоні частково підтоплюється мікрорайон Корабел. У місті немає критичної ситуації, заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини" голова Херсонської облради Самойленко.
- Мікрорайон Корабел наразі знеструмили з метою безпеки, повідомив керівник МВА Мрочко.
- Підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької електростанції, проте наразі ситуація контрольована, повідомили в Енергоатомі. Вода з Каховського водосховища необхідна для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений достатньо для потреб станції.
- Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховська ГЕС повністю зруйнована і не підлягає відновленню — Украгідроенерго.
- Через підрив Каховська ГЕС зруйнована частково, під найбільшою загрозою наразі перебуває лівий берег Дніпра, повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області