Проблеми з водозабезпеченням, екологією, інфекції, втрати рідкісних тварин: еколог про наслідки підриву Каховської ГЕС

Проблеми з водозабезпеченням, екологією, інфекції, втрати рідкісних тварин: еколог про наслідки підриву Каховської ГЕС

Каховська ГЕС
. Вода тече через прорив Каховської греблі в Каховці 6 червня 2023 р. Фото: ОПУ через Associated Press

Підрив Каховської ГЕС і затоплення територій матимуть значні наслідки для людей та екології. Зокрема виникнуть проблеми з водопостачанням у прилеглих населених пунктах, через затоплення сміттєзвалищ та загибель тварин почнуть розвиватися збудники інфекцій. Крім того, коли знизиться рівень водосховища загине велика кількість безхребетних, молюсків, ракоподібних, а на затоплених територіях живуть рідкісні тварини, і є загроза втратити цілі види.

Про це у коментарі суспільному сказав еколог, експерт Мережі захисту національних інтересів ANTS Олег Листопад.

За його словами, проблеми виникнуть у басейні Дніпра вище та нижче зруйнованої греблі.

"Вище греблі Дніпра рівень водосховища знизиться. Дніпро ж залишиться — в основному руслі продовжить свою течію. Але водозабори не будуть досягати цього основного русла. Тому доведеться для більших міст в терміновому порядку робити водозабори, протягувати туди труби, або іншим чином розв'язувати питання водозабезпечення", — сказав еколог.

Щодо нижньої течії і води, то за словами Листопада, величезна маса органічних речовин, потрапить на ту територію, яка буде затоплена.

"Це буде техногенна повінь. Будуть затоплені вигрібні ями, Сміттєзвалища, тварини загинуть. І вся ця органіка у теплу пору призведе до того, що там почнуть розвиватися збудники всяких інфекцій. Будуть затоплені колодязі, джерела, криниці. Коли вона зійде, за три доби, цими джерелами водопостачання не можна буде користуватися. Так само не відразу після того, як вода зійде, буде якісна вода у Дніпрі. І нижче, там де водозабори ідуть з Дніпра — теж велике питання як швидко Дніпром як джерелом водопостачання можна буде користуватися", — сказав він.

За словами еколога, це буде величезний обсяг роботи для гігієністів.

"Навіть там де можна буде воду очищувати, треба буде додавати у неї величезну кількість речовин. Зокрема Сполуки хлору, алюмінію. Це найбільше торкнеться тих містечок, розташованих на берегах Каховського водосховища. Нікополь зокрема, із великих міст", — сказав Листопад.

Він наголосив, що зупинити цей потік води не вдасться — треба просто чекати, поки рівень води зверху знизиться, а знизу вода заповнить усі низини.

"Там нижче дельта Дніпра, озера, затоки, Буг на себе частину води забере. Тому сказати однозначно сказати як розвиватиметься сценарій затоплення нижче греблі — складно", — сказав еколог.

Листопад зазначив, що коли знизиться рівень водосховища — оголяться сотні гектарів ростовищ.

"Там більше не буде риби, ми втратимо безхребетних, молюсків, ракоподібних, це величезні збитки. Ми повернемося до 1950 року. За часи існування водосховища там відбулася адаптація екосистеми до нових умов, тепер вона регресує до умов попередніх. Це стрес для екосистеми", — сказав він.

Також, за словами еколога, можуть бути непередбачуваними ґрунти, які зараз оголяться — у випадку спеки, вітрів, регіони може накрити пиловими, піщаними бурями.

"А місця де буде затоплено — це місця де живуть рідкісні тварини, деякі з них — є лише в Україні. Зокрема сліпаки, муранчики. Втрата біологічного виду — це втрата для природи. А для людства — невимірювані суми", — сказав Листопад.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.

Україна ініціює засідання Радбезу ООН через підрив росіянами Каховської ГЕС.

На початок