Підтоплені міста, екологічна катастрофа і тисячі людей на евакуацію: що відомо про підрив Каховської ГЕС росіянами

Підтоплені міста, екологічна катастрофа і тисячі людей на евакуацію: що відомо про підрив Каховської ГЕС росіянами

Евакуація людей із затопленого Херсона, 6 червня 2023
. Людей евакуюють із затопленого району в Херсоні. 6 червня 2023. Фото: AP

Вночі, о 02:50 6 червня російські війська зсередини підірвали конструкції Каховської ГЕС в Херсонській області. Внаслідок цього близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення. Влада та волонтери почали евакуацію населення із небезпечних зон.

Світові лідери засудили знищення Каховської ГЕС і назвали її черговим воєнним злочином Росії. Євросоюз та окремі країни пообіцяли допомогу Україні з харчами, генераторами та очищенням води.

Підрив окупантами греблі Каховської ГЕС може мати негативні наслідки не лише для екології, а й для Запорізької атомної електростанції, проте поки що ситуація лишається контрольованою. Представники української влади та військові вважають, що всю цю шкоду росіяни спричинили аби затримати контрнаступ України. Водночас президент запевнив, що це не вплине на дії українських Сил оборони.

Зранку про знищення Каховської ГЕС повідомили в оперативному командуванні "Південь". Згодом в Укргідроенерго уточнили, що зсередини була підірвана машинна і станція відновленню не підлягає.

Загалом у зоні підтоплення перебувають близько 80 населених пунктів. На правобережжі затоплення загрожує 10 селам, та частині Херсона, а саме району Корабел. Проте значною мірою, підтопленою буде лівобережна частина Дніпра, адже там — нижчий берег.

Загроза підтоплення Херсона і населених пунктів: що відомо про підрив Каховської ГЕС росіянами
Населені пункти Херсонщини, яким загрожує затоплення у зв’язку з підривом російськими військами греблі Каховської ГЕС. Фото: інфографіка Суспільне

Держприкордонслужба поширила відеозапис, який свідчить про те, що майже вся ГЕС перебуває під водою.

Що відбувається на окупованих територіях після підриву ГЕС

У різних населених пунктах на окупованій території лівобережжя Херсонщини поступово починає прибувати вода через підрив греблі на Каховській ГЕС. Про це повідомляють місцеві мешканці.

У місцевих групах Нової Каховки люди повідомляють, що вода поступово прибуває в різні райони міста. Поки що найбільше страждають будинки, розташовані на першій лінії берега Дніпра, зокрема Дніпровський проспект, Робоче поселення. Частково в Новій Каховці обмежений звʼязок.

Проблеми зі звʼязком є також у Голій Пристані, Кринках, Старій Збурʼївці. Люди, яким вдалося звʼязатися зі своїми родичами на окупованих територіях, повідомили Суспільному, що станом на ранок вода піднімалася поступово.

У Кринках місцеві мешканці на умовах анонімності розповіли, що вода почала підніматися ще вранці. Близько десятої ранку перший поверх їхнього будинку затопило і вода продовжує прибувати. Люди перебувають вдома, на другому поверсі будинку. Також вони розповіли, що вранці приїхали російські військові, які відстрілювали собак на вулиці. Стосовно евакуації чи допомоги мешканцям інформації не було.

Мешканці Старої Збурʼївки повідомляли, що станом на 12 годину вода піднялася приблизно на 20 сантиметрів і ситуація некритична. Місцева окупаційна влада оголосила про добровільну евакуацію з села. Мешканці не погоджуються на виїзд. Наразі звʼязок з селом також нестабільний.

"Поки що підтоплення вулиць і будинків не має, рівень почав підніматися десь з 12 години. Евакуацію пропонують до Залізного Порту, бажаючих практично немає", — розповідають місцеві.

Що каже українська влада про підрив греблі

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загалом підтоплення загрожує орієнтовно 80 населеним пунктам регіону.

"Займаємося евакуацією жителів районів підтоплення. Наразі проводяться евакуаційні заходи з мікрорайону Острів у Херсоні. Сформовані евакуаційні потяги до Миколаєва. Оцінюємо наслідки для довкілля та загрозу для Запорізької атомної електростанції. Через відсутність доступу до неї така оцінка ускладнена", — повідомив він.

Прем’єр назвав знищення Каховської ГЕС терористичним актом з боку Росії, яка несе за це повну відповідальність.

"Руйнування ГЕС загрожує екологічною катастрофою для півдня нашої держави. Світ має відреагувати. Негайно. Але не просто словами, а діями. Росія має негайно забратися із ЗАЕС, аби уникнути подальшої катастрофи", — підкреслив Шмигаль.

Згодом Шмигаль повідомив, що уряд провів засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо руйнування росіянами Каховської ГЕС.

"Заслухав оперативну інформацію від ОВА, "Укргідроенерго" та міністерств. Наразі жертв серед населення через високу воду немає", — заявив прем’єр.

За його словами, уряд сформував чотири головні завдання:

  • організувати евакуацію та розміщення людей на безпечних територіях;
  • не допустити розвитку найгіршого сценарію на ЗАЕС;
  • забезпечити населення питною водою;
  • оцінити екологічні наслідки.

Президент Володимир Зеленський назвав дії російських військ із підриву греблі Каховської гідроелектростанції черговим актом тероризму, закликавши українців поширювати лише офіційну інформацію про інцидент.

Евакуація населення із зони підтоплення

Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив, що у критичній зоні затоплення на правобережжі Херсонщини перебувають близько 16 тисяч людей.

"Нині організовано евакуацію мешканців даних населених пунктів автобусами до Херсона, далі до Миколаєва і звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва та інших", — зазначив він.

Раніше він закликав жителів лівого берега Херсонщини покинути небезпечну територію.

"Через 5 годин вода дістане критичного рівня. Розпочалася евакуація мешканців небезпечних районів. Всі служби працюють", — заявив Прокудін.

На Черкащині готують місця для приймання евакуйованих із Херсонщини, розповів Суспільному начальник ОВА Ігор Табурець. Також прийняти мешканців зони лиха готується Закарпаття.

У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що евакуюють мешканців правобережної Херсонщини.

"Працюємо. Допомагаємо громадянам на звільненій правобережній частині Херсонщини. Переживаємо за наших людей, які залишилися на тимчасово окупованій лівобережній частині регіону, бо для російських терористів життя не має жодної цінності", – прокоментував ситуацію міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

У МВС додали, що вода продовжує прибувати та розмиває деякі дороги, що унеможливлює проїзд до окремих населених пунктів. Через це евакуаційні групи шукають інші шляхи.

Також у міністерстві повідомили, що Росія веде обстріл Херсона, де відбувається евакуація.

"Двоє херсонських поліцейських отримали осколкові поранення під час здійснення евакуаційних заходів у місті. Оголошена евакуація, людей вивозять. А росіяни накривають артилерією", — розповіли в МВС.

Станом на 11 ранку з Херсонщини евакуювали 885 людей.

Водночас голова призначеної владою Росії окупаційної адміністрації Новокаховського району Херсонської області Володимир Леонтьєв у розмові з російськими державними ЗМІ заперечив підрив ГЕС. Він сказав, що нічого не сталося.

Президент Володимир Зеленський скликає термінове засідання Ради національної безпеки і оборони через підрив греблі Каховської гідроелектростанції. Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

"Президент України Володимир Зеленський у зв’язку з підривом греблі Каховського водосховища прийняв рішення про проведення екстреного засідання РНБО України", — написав він у Twitter.

Пізніше президент повідомив, що доручив провести евакуацію мешканців районів, що перебувають в зоні ризику. За його словами, на засіданні РНБО також погоджений комплекс міжнародних і безпекових заходів, щоб притягти Росію до відповідальності за цей теракт.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак назвав підрив греблі Каховського водосховища екоцидом, нагадавши, що ця подія становить потенційну загрозу для Запорізької АЕС.

"Каховська ГЕС. Черговий воєнний злочин російських терористів. Президент збирає РНБО. Це — екоцид. Росіяни відповідатимуть за можливе позбавлення питної води людей на Півдні Херсонщини та в Криму, можливе знищення частини населених пунктів та біосфери", — написав він у Telegram.

Єрмак закликав забезпечити покарання для Росії на міжнародному рівні.

Чи є загроза для ЗАЕС

Керівник ОПУ Андрій Єрмак заявив, що знищення ГЕС становить небезпеку для тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції. У компанії "Укргідроенерго" пояснили, що неконтрольоване зниження рівня водосховища є додатковою загрозою для ЗАЕС.

"Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений. Український персонал ЗАЕС моніторить усі показники", — зазначили в Укргідроенерго.

Підрив окупантами греблі Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької атомної електростанції, проте поки що ситуація лишається контрольованою, повідомляє ДП НАЕК "Енергоатом України".

"Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок підриву рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС", — йдеться у повідомленні.

Енергетики пояснили, що вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС.

"Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 8:00 ранку рівень води становить 16,6 метра, і цього достатньо для потреб станції. На даний час ситуація на ЗАЕС під контролем, український персонал моніторить усі показники", — зазначається в дописі.

В разі зміни ситуації Енергоатом пообіцяв оперативно повідомити про стан справ.

Згодом президент Енергоатому в етері телемарафону Петро Котін повідомив, що можливість зниження рівня води в Каховському водосховищі була передбачена під час будівництва ЗАЕС.

За його словами, ситуація наразі утримується в межах "проєктної".

"Ми не оцінюємо цю ситуацію як критичну, оскільки станція має власний ставок-охолоджувач, що відокремлений від Каховського водосховища", — сказав Котін.

Президент Енергоатому зазначив, що існує розроблений перелік заходів, необхідних, якщо рівень води в Каховському водосховищі падатиме.

"З вересня 2022 року енергоблоки ЗАЕС не працюють, тому активного випаровування води зі ставка-охолоджувача не відбувається і поки не було необхідності його підживлювати. Та навіть якщо у Каховському водосховищі взагалі не буде води, проєкт передбачає заходи його підживлення. Одним з останніх є використання підземної води зі свердловин на майданчику ЗАЕС", — сказав Котін.

Міжнародне агентство з ядерної енергії відстежує ситуацію довкола підриву греблі Каховської ГЕС. За наявними даними, безпосередня небезпека для Запорізької АЕС наразі відсутня.

"МАГАТЕ відомо про повідомлення про пошкодження Каховської греблі в Україні; Експерти МАГАТЕ на Запорізькій АЕС уважно стежать за ситуацією; на станції немає безпосереднього ризику для ядерної безпеки", — йдеться у повідомленні.

Яка реагує світ на підрив Каховської ГЕС

У Європейському союзі шоковані підривом Каховської ГЕС і вважають винною у техногенній катастрофі Росію. Про це у Twitter написав президент Європейської Ради Шарль Мішель.

"Шокований безпрецедентним обстрілом греблі Нової Каховки. Знищення цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", — зазначив він.

Шарль Мішель додав що на засіданні Ради ЄС у червні порушить це питання і запропонує більше допомоги затопленим районам.

Організація Об’єднаних Націй заявила у Twitter, що інцидент ставить під загрозу життя тисяч цивільних.

"Руйнування Каховської греблі ставить під загрозу тисячі мирних жителів, залишивши багатьох без домівок. Цивільні жителі та цивільна інфраструктура — не ціль!", — йдеться у повідомленні.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг засудив підрив Каховської ГЕС.

"Руйнування Каховської греблі сьогодні ставить під загрозу життя тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу. Це — обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість війни", — зазначив він.

Президентка Молдови Майя Санду назвала знищення ГЕС воєнним злочином Росії.

"Я рішуче засуджую руйнацію Новокаховської греблі сьогодні вранці. Напад Росії на критичну інфраструктуру рівносильний воєнним злочинам. Президент Зеленський, ми готові надати допомогу у боротьбі з повенями та підтримати зусилля щодо пом'якшення наслідків", — написала вона у Twitter.

Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель та комісар ЄС з питань врегулювання кризових ситуацій Янез Ленарчич засудили руйнування Роією Каховської греблі і зазначили, що таки РФ на українську цивільну критичну інфраструктуру досягли безпрецедентного рівня.

Європейські чиновники зазначили, що залишаються на зв'язку з українською владою для забезпечення негайної допомоги з боку ЄС.

"Координаційний центр ЄК з реагування на надзвичайні ситуації активно відстежує ситуацію та перебуває у тісному контакті з ДСНС. Україна може звернутися за допомогою в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. Ми готові задовольнити будь-які нагальні потреби, в тому числі у харчових продуктах та питній воді", — йдеться у заяві Борреля та Ленарчича.

Чехія закупить обладнання для очищення води і передасть його Україні. Також у Чехії готують генератори, щоб передати у знеструмлені через підрив росіянами Каховської ГЕС райони, повідомив Суспільному урядовий уповноважений Чехії з питань відновлення України Томаш Копечний.

Новина доповнюється...

На початок