Як зростуть платіжки українців із 1 червня. Пояснення від Асоціації споживачів комунальних послуг

Як зростуть платіжки українців із 1 червня. Пояснення від Асоціації споживачів комунальних послуг

Ексклюзивно
Як зростуть платіжки українців із 1 червня. Пояснення від Асоціації споживачів комунальних послуг
Ілюстративне фото: УНІАН

З початком літа в Україні майже удвічі збільшаться тарифи на електроенергію для побутових споживачів. Також із 1 червня було анонсовано підвищення вартості централізованого водопостачання та водовідведення для великих міст. Кожна область має власне ціноутворення, але в середньому підвищення у межах двох етапів має становити приблизно 30%, зокрема у липні очікується зростання на 14%. За словами голови Асоціації споживачів комунальних послуг Олега Попенка в середньому платіжка, зокрема, за електроенергію зросте десь на 250-300 грн в одному домогосподарстві, це залежить від кількості людей та обсягу споживання.

Про це Олег Попенко сказав в ефірі Українського радіо.

"Якщо брати електроенергію, то від сьогодні будемо платити 2,64 грн за 1 кВт-год. Щодо водопостачання та водовідведення, то ухвалення рішення про підняття тарифів відтерміновано ще на два тижні. Учора ввечері НКРЕКП ухвалили рішення про скасування прайскепів на електроенергію. Це означає, що електроенергія може зрости у ціні для бізнесу, а це стосуватиметься і водоканалів. Тому, можливо, будуть переглядати тарифи для водоканалів у бік зростання. Тобто 30 анонсованих відсотків це ще не межа", — заявив Олег Попенко.

Голова Асоціації споживачів комунальних послуг зауважив що підвищення тарифів не компенсує ремонти мереж.

"Це будуть нормальні гроші, але вони ніяк не вплинуть на те, щоб відремонтувати або налагодити нашу енергосистему. За даними Міненерго, загальні втрати енергетичної системи України від російських обстрілів складали 8,7 млрд євро. Якщо порахувати кошти, які будуть надходити від споживачів у разі збільшення тарифів з 1 червня, то нам знадобиться понад 10 років, щоб полагодити систему. Ці кошти взагалі не підуть на ремонти, а будуть спрямовані на компенсацію виплат інвесторам зеленого тарифу ― усім, хто вклав кошти у сонячну, вітрову та гідроенергетику", — сказав Олег Попенко.

Він зауважив, що простим українцям не мають підвищувати плату за комунальні послуги, щоб виплатити інвесторам зеленої енергетики підвищений тариф.

"Постає питання, чому простим українцям підвищують тарифи, щоб виплатити інвесторам зеленої енергетики підвищений тариф? Зараз на ринку генерація електроенергії коштує в середньому 3,5 грн, а ми виплачуємо "зеленим" інвесторам близько 5 грн. Чому б цим інвесторам не піти самостійно на ринок, продати свою електроенергію і вирішити усі свої питання?", — каже Попенко.

Олег Попенко також пояснив, як формується тариф від водоканалів.

"Головна складова собівартості ― це електроенергія. Постійне зростання електроенергії призводить до того, що підіймати тарифи змушені й водоканали. Близько 40-50% у собівартості водоканалів складає електроенергія, 25-30% складають заробітні плати, постійні ремонти, заміна обладнання", — сказав голова Асоціації споживачів комунальних послуг.

Він зазначив, що шляхом підвищення тарифів водоканали будуть вирішувати питання ремонтів своїх мереж.

"85% водоканалів потребують негайного капітального ремонту, повної заміни усіх мереж. На жаль, нормальної дієвої програми щодо заміни обладнання і труб для водоканалів в Україні немає. Шляхом підвищення тарифів водоканали вирішуватимуть питання хоч якихось ремонтів. Але кошти потрібні у зовсім інших вимірах ― мільярди доларів", — сказав Олег Попенко.

В ефірі телемарафону "Єдині новини" голова асоціації "Укрводоканалекологія" Дмитро Новицький сказав, що через пошкоджені через війну мережі потребують відновлення.

"Війна, на жаль, впливає на роботу критичної інфраструктури. 700 об’єктів, які ми вже бачимо, було пошкоджено. Величезна кількість мереж, насосних станцій потребують відновлення. Крім того, впливає на роботу водоканалів ще й відключення електроенергії, яке відбувалося восени-взимку і зараз в окремих регіонах. Це також впливає на надійність роботи нашого обладнання", — сказав Новицький.

До того ж, додав Новицький, витрати водоканалів значно зросли у зв'язку з тим, що були порушені логістичні ланцюги.

"Витрати водоканалів значно зросли у зв'язку з тим, що порушено логістичні ланцюжки, поставки матеріалів, реагентів, обладнання, зі зростанням вартості електроенергії. А тариф для водоканалів останній раз встановлювали в грудні 2021-го на 2022 рік. Однак заробітна плата, яка була покладена в той розрахунок, розраховувалася за показниками 2020 року, тобто наші працівники працюють за зарплату, яка була встановлена у 2020 році. Уявіть цю різницю з урахуванням всіх процесів, які відбулися", — сказав голова асоціації "Укрводоканалекологія".

За його словами, наразі фахівці НКРЕКП розраховують збільшення тарифів на водопостачання.

"Зараз фахівці НКРЕКП розраховують збільшення відсотків тарифу на воду. Воно буде доволі незначне. Ми розраховували в середньому по Україні — максимальне зростання оплати для сім’ї з трьох осіб буде до 80 грн за кубометр", — сказав Новицький.

Він зауважив, що таке підвищення має покрити витрати водоканалів.

"Ця сума має покрити об'єктивні витрати водоканалів на закупівлю реагентів, електроенергії, матеріалів і обладнання для ремонтів аварійних ситуацій. Ця сума конче потрібна, щоб підприємства водопостачання стабільно функціонували", — сказав Дмитро Новицький.

30 травня міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що Кабмін ухвалив рішення щодо підвищення з 1 червня тарифів на електроенергію для населення до 2,64 грн за кВт-год.

Як зміняться тарифи з 1 червня

Тарифи на електроенергію у червні в Україні зростуть майже вдвічі. З 1 червня запроваджується єдиний тариф на електроенергію для населення на рівні 2,64 гривні за кВт/год. Він діятиме для всіх побутових споживачів. До цього тарифи на електрику становили 1,44 гривні за кВт/год, якщо сім'я споживає до 250 кВт/год на місяць, і 1,68 гривні за кВт/год, якщо місячний обсяг споживання перевищує 250 кВт/год.

Тарифи на газ у червні не зміняться і становитимуть 7,96 гривень за кубометр із ПДВ. Таку ціну встановлено до 1 травня 2024 року згідно з тарифним планом "Нафтогазу".

Тарифи на водовідведення у різних областях України відрізняються. Вони залежать не тільки від обсягів споживання, а й від кількості споживачів конкретного водоканалу та особливостей надання послуг (джерело водопостачання, інфраструктура).

На початок