"Оцінив жарт": Токаєв про ідею Лукашенка, щоб Казахстан приєднався до союзу РФ і Білорусі

"Оцінив жарт": Токаєв про ідею Лукашенка, щоб Казахстан приєднався до союзу РФ і Білорусі

"Оцінив жарт": Токаєв про ідею Лукашенка, щоб Казахстан приєднався до союзу РФ і Білорусі
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. Фото: сайт президента Казахстану

Невизнаний низкою держав президент Білорусі Олександр Лукашенко запросив Казахстан вступити в "союзну державу" Росії та Білорусі, щоб мати "спільну ядерну зброю на всіх". Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що "гідно оцінив жарт".

Під час робочої поїздки до Північно-Казахстанської області Токаєв заявив, що його країні нема потреби вступати до "союзної держави".

"Днями президент Білорусі Лукашенко запропонував Казахстану вступити в союзну державу. Я оцінив його жарт. Я думаю, що необхідності в цьому немає, оскільки існують інші інтеграційні об'єднання, насамперед Євразійський економічний союз", – сказав він.

Президент Казахстану наголосив, що співробітництво у Євразійському регіоні має розвиватися за економічним напрямом:"У чому ми всі зацікавлені. Потрібно створювати реальний спільний ринок".

Токаєв також заявив, що його країні не потрібна ядерна зброя.

"Щодо ядерної зброї, вона нам не потрібна, оскільки ми приєдналися до договору про нерозповсюдження ядерної зброї, договору про заборону випробувань ядерної зброї та залишаємося вірними зобов'язанням у межах цих міжнародних документів", — зазначив він.

Що сказав Лукашенко

Як пише "Інтерфакс", напередодні в інтерв'ю на російському телеканалі Лукашенко виступив із пропозицією про вступ Казахстану та інших країн пострадянського простору до союзу Білорусії та Росі, щоб бути ближчим до ядерної зброї.

"Не думаю, що Касим Токаєв переживає із цього приводу. Але якщо так, то ніхто ж не проти, щоб у Казахстану та інших країнах були такі ж тісні відносини, як і у нас з РФ. А це дуже просто: у союз Білорусь-Росія треба вступати – і все, і буде ядерна зброя на всіх", — сказав він.

При цьому президент Білорусії зазначив, що висловлює свою думку, а не офіційну позицію Росії щодо цього.

Що передувало заяві Лукашенка

Раніше, 25 травня, Токаєв на форумі ЄАЕС в Москві заявив, що Росія та Білорусь є "одною державою", у яких "навіть ядерна зброя одна на двох", передає "Радіо Свобода".

Президент Казахстану розкритикував ЄАЕС, який, за його словами, розвалився на дві частини, де одна сторона – це "союзна держава" в особі Білорусі та РФ, а друга – всі інші країни.

"В політичній історії створено прецедент — утворення держави за формулою "дві країни — одна держава" з єдиним політичним, юридичним, військовим, економічним, валютним, культурним, гуманітарним простором, з єдиним урядом і парламентом. Я перепрошую, навіть ядерна зброя — одна на двох", — сказав він.

Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі

Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.

Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.

4 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Росія передала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди.

25 травня міністри оборони Росії Сергій Шойгу та Білорусі Віктор Хрєнін підписали документи про розміщення російської нестратегічної ядерної зброї на території Білорусі. Після цього Лукашенко заявив, що у Білорусь почали переміщувати ядерні боєприпаси у межах домовленостей з Росією про розміщення ядерної зброї на території республіки.

На початок