Проти Білорусі запровадять ще більше санкцій у разі розміщення там ядерної зброї – Моравецький

Проти Білорусі запровадять ще більше санкцій у разі розміщення там ядерної зброї – Моравецький

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький
. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Фото: AP

Білорусь зіткнеться з подальшими європейськими санкціями, якщо РФ розмістить там  тактичну ядерну зброю. Про це у вівторок, 28 березня, заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький на пресконференції в Бухаресті, передає Reuters.

"Цей крок Росії... оголошення про розміщення ядерної зброї в Білорусі, безумовно, призведе до оголошення додаткових санкцій, рівень санкцій буде набагато суворішим для режиму Лукашенка", — сказав прем'єр-міністр Польщі.

Моравецький також сказав, що він веде щоденні переговори з іншими лідерами Європейського Союзу щодо 11-го пакету санкцій проти Росії та що він включатиме більше заходів, спрямованих проти Білорусі, близького союзника Москви.

На тлі погіршення відносин із Білоруссю Польща в лютому закрила один зі своїх ключових пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю. У вівторок Моравецький заявив, що Польща розглядає подальші обмеження транскордонного руху.

“Ми межуємо з Білоруссю і в рамках наших двосторонніх відносин розглядаємо посилення параметрів пасажирських і вантажних перевезень, щоб дати сигнал про неприйняття дій, які служать Росії в її агресивних діях в Україні”, — скзазав Моравецький.
Читайте також: У Білорусі заявили, що розміщення ядерної зброї РФ відповідає нормам міжнародного права

Президент Володимир Путін заявив у суботу, 25 березня, що Росія розмістить ядерну зброю в Білорусі, нагадує Reuters. Сполучені Штати обережно відреагували на заяву Путіна, а високопоставлений чиновник адміністрації Байдена заявив, що немає ознак того, що Москва планує застосувати свою ядерну зброю. Проте Литва заявила, що вимагатиме нових санкцій проти Москви та Мінська у відповідь на план Росії.

Відносини між Варшавою та Мінськом були напруженими ще до того, як війна в Україні зробила їх союзниками протиборчих сторін, йдеться в  матеріалі. Польща звинувачує Білорусь в організації міграційної кризи вздовж її кордонів. Вона досягла піку в 2021 році, хоча мігранти продовжують прибувати на кордон і сьогодні. Мінськ заперечує проштовхування мігрантів до кордону.

Двоє сусідів також сперечаються і через вандалізм над польськими могилами в країні.

Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі

Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.

Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

"Поки президент Путін має ядерну зброю, Європа не може бути в безпеці. Він виправдовує цю небезпечну ескалацію, посилаючись на десятиліття спільного використання ядерної зброї НАТО", — заявив виконувач обов'язків директора ICAN Даніель Хегста.

За його словами, допоки країни продовжують розглядати ядерну зброю як щось інше, ніж глобальну проблему, це допомагає Путіну уникнути покарання за подібну поведінку.

Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Україна завила, що вимагає скликати Раду безпеки ООН у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.

Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Читайте також

"Взяв у заручники": Данілов відповів на заяву Путіна про розміщення ядерної зброї в Білорусі

"Якщо це трапиться — безумовно, будуть наслідки" — речник ЄС про ядерну зброю в Білорусі

"Ядерну війну неможливо виграти" — Китай про ядерну зброю в Білорусі

На початок