Поки триває війна, Україна не зможе вступити до НАТО — Столтенберг

Поки триває війна, Україна не зможе вступити до НАТО — Столтенберг

Поки триває війна, Україна не зможе вступити до НАТО — Столтенберг
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг відповідає на питання журналістів перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС, Брюссель, 23 травня 2023 року, фото: AP

Поки триває російсько-українська війна, Україна не зможе стати членом Північноатлантичного альянсу, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Про це він сказав під час форуму у Брюсселі 24 травня, передає Reuters.

"Набуття членства у розпал війни не стоїть на порядку денному. Питання в тому, що станеться, коли війна закінчиться", — заявив Столтенберг.

Водночас він визнав, що з початку повномасштабного вторгнення РФ Україна стала ближчою до НАТО.

Столтенберг зазначив, що в середині альянсу "є різні погляди" щодо потенційного членства України, однак додав, що всі члени погоджуються, що у майбутньому Україна стане членом НАТО.

"Ми всі згодні з тим, що двері НАТО відкриті для нових членів, і що саме союзники по НАТО і Україна повинні вирішувати, коли вони (Україна — ред.) повинні приєднатися, а не Москва", — підсумував генсекретар.

Крім того, Столтенберг торкнувся питання постачання Україні винищувачів, зазначивши, що ще належить вирішити, "коли та як це станеться".

"Останніми днями низка країн НАТО оголосила про початок підготовки українських пілотів. Я думаю, що було б розумно робити це крок за кроком, спостерігаючи за тим, як розвивається війна і як змінюється ситуація на полі бою", — сказав він.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок