Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем вважає, що передача Україні винищувачів F-16 не спричинить ескалацію з Росією.
Про це він сказав на під час засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС, передає кореспондентка Суспільного.
"Ні, я так не думаю (що передача F-16 спричинить ескалацію, — ред.). Я думаю, що президент Байден дуже чітко сказав у своїй заяві, що це буде проблемою для Росії", — сказав Більстрем.
Україна довгий час просила західних союзників надати їй західні винищувачі для ефективнішого захисту від РФ. Деякі союзники НАТО висловлювали занепокоєння, що передача літаків Україні буде розцінена як ескалація війни, і може спричинити пряме зіткнення з Росією.
Що відомо про результати саміту G7
Після саміту "Групи семи" у Хіросімі 19-21 травня стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
"Я сказав Зеленському, що США розпочнуть навчання українських пілотів на літаках четвертого покоління F-16, щоб підтримати здатність України себе захистити, щоб вони могли протистояти РФ та могли захистити себе краще ніж раніше", — сказав Джозеф Байден.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Чи отримає Україна західні винищувачі
У січні 2023-го міністр оборони України Резніков повідомив, що "надіслав Санта-Клаусу листівку зі списком побажань, і винищувачі також у цьому списку".
Глава МЗС Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони України винищувачів F-16.
16 січня президент США Байден заявив, що США не передають Україні F-16. Водночас Financial Times з посиланням на джерела повідомило, що Штати можуть передати Україні винищувачі F-16 або дати "зелене світло" на їхній реекспорт.
Також Британія та Німеччина заявили, що поки що не розглядають можливість передачі Україні винищувачів.
На девʼятому "Рамштайні", де очікувався розгляд питання авіації для України, партнери вирішили надати Україні більше боєприпасів, ППО та підзвітності.
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.