Підзвітність, боєприпаси й ППО. Підсумки дев’ятого "Рамштайну"

Підзвітність, боєприпаси й ППО. Підсумки дев’ятого "Рамштайну"

Доповнено
Підсумки дев’ятого "Рамштайну"
Генсек НАТО Єнс Столтенберг, міністр оборони США Ллойд Остін, міністр оборони України Олексій Резніков і генерал-лейтенант України Євген Мойсюк в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 14 лютого 2023 р. Фото: АР

У Бельгії 14 лютого відбулась дев’ята зустріч у форматі "Рамштайн". Як повідомив президент України Володимир Зеленський, партнери підтвердили готовність передати більше систем ППО, танків, артилерії та снарядів, а також організувати подальші навчання військових. Водночас він додав, що не про всі домовленості на "Рамштайні" можна говорити публічно: "значну частину варто залишити за зачиненими дверима".

Глава Міноборони США Ллойд Остін за підсумками зустрічі повідомив, що Італія і Франція оголосили про надання Україні засобів ППО, Франція разом з Австралією буде розгортати виробництво боєприпасів калібру 155 мм, Норвегія загалом виділила 7 млрд доларів (75 мільярдів норвезьких крон) на різні форми підтримки України.

"Отже, все працює на успіх України. І як я говорив на попередньому "Рамштайні", тут мова йде про те, щоб надавати усі ті можливості, які ми обіцяли Україні. Інтегрувати всі ці системи і разом з українцями сподіватися на перемогу", — додав він.

Ллойд також прокоментував надання Україні винищувачів F-16, зазначивши, що наразі тільки може повторити заяву Байдена — той раніше повідомив, що США не надають Україні такі винищувачі.

Міністр оборони США Ллойд Остін і міністр оборони України Олексій Резніков
Міністр оборони США Ллойд Остін і міністр оборони України Олексій Резніков під час круглого столу ради міністрів оборони країн НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 14 лютого 2023 р. Фото: АР

Окрім того, на сьогоднішній зустрічі ішлось про звітування з боку України про отриману зброю.

"Сьогодні була важлива розмова про підзвітність, яка є пріоритетом для нас і партнерів. Нам важливо знати, що надану нами допомогу будуть використовувати так, як заплановано. І як українські партнери будуть використовувати її на полі бою", — зазначив він.

Читайте також: "Леопардова коаліція". Які країни збирають танки для України

Наостанок Ллойд Остін зазначив, що не може коментувати дані розвідки, але наголосив, що ракетна загроза з боку РФ зокрема на Київ залишається високою.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі зазначив, що американська сторона не бачить ознак можливого нападу Росії на Київ: "Я б ніколи не відкидав спроможності РФ здійснити напад на Київ. Але станом на зараз ми не спостерігаємо жодних істотних вказівок".

Він також повідомив, що Росія продовжує "війну на виснаження", однак в цей час Сили оборони України встигають вчити новому озброєнню і показують результат на полі бою.

"Українці показують готовність навчатися застосуванню інноваційних танків. Росія тим часом веде війну на виснаження і Україна отримує відповідні переваги для захисту своєї країни. І підвищує навички своїх військових. Ця війна рано чи пізно закінчиться, а Україна буде далі розвиватися. Україна вже отримує нові танки, БТРи, отримує сучасну техніку", — сказав Міллі.

Напередодні міністр оборони України Резніков повідомив, що серед головних тем "Рамштайну" буде захист неба (із залученням літаків), танкова коаліція, боєприпаси, тренування військових, а також логістика та ремонт техніки. А генсек НАТО Столтенберг заявив, що війна Росії проти України зараз є "змаганням логістики" і закликав країни якомога швидше передавати Україні військову допомогу.

На відкритті контактної групи Остін зазначив, що у рамках Контактної групи партнери змогли акумулювати 50 мільярдів доларів летальної допомоги для України.

"США, Німеччина та Нідерланди працюють над наданням Україні системи ППО Патріот, Франція та Італія — над наданням системи ППО Samp-t, і консорціум країн, до якого входять Німеччина, Канада, Польща, Португалія, Іспанія, Норвегія, Данія та Нідерланди працюють над наданням танків Леопард", — розповів Остін.

Він додав, що сьогоднішня зустріч "дає зрозуміти, що ми будемо підтримувати українську боротьбу за свободу протягом довгого часу. Та допомагатимемо Україні отримати перевагу під час весняного контрнаступу".

Остін також оприлюднив відео вітання з міністром оборони України Олексієм Резніковим у Брюсселі.

356 день війни. Онлайн

Перед зустріччю міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен прокоментувала можливість надання Україні винищувачів F-16. Вона зазначила, що учасники Контактної групи "Рамштайн" мають "дуже інтенсивні контакти з повітряними силами ЗСУ" з цього питання і орієнтуються на рішення США.

"Ми завжди сприймаємо запити від України дуже серйозно. Це правда, що вони просять F-16. Це комплексна зброя, ми маємо обговорити це з нашими партнерами, зокрема зі США. Маємо подумати про здійсненність такого запиту, це щось таке, що вимагає часу. Треба обговорити, що можливо, що ні, які можуть бути наслідки, як ми можемо почати таку операцію. Ось де ми є на цьому етапі. Українська сторона знає, що це питання вимагає часу. І в цьому сенсі це питання не можна порівнювати з бойовими танками, які будуть скоро доставлені в Україну", — зазначила вона.

ЗМІ називали "Рамштайн" 14 лютого "авіаційним", однак генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що пріоритет зустрічі — передача важкого озброєння, яке партнери узгодили раніше.

"Україна має право на оборону, зафіксовану у статуті ООН. Ми підтримуємо Україну в її праві на самооборону. Тип підтримки, яку ми надаємо Україні еволюціонує. Як і війна. На початку треба було постачати легку протитанкову зброю, джавеліни. Потім ми надавали артилерійські системи. Потім ми побачили критичну потребу в більш довершених системах ППО, тепер США надає Patriot та інші системи, NASAMS. За останні тижні та місяці союзники погодили передачу важкої зброї, броні, бойових машин піхоти та найголовніше — бойових танків. Це буде продовжуватися. Ми мусимо забезпечити те, що Україна отримає зброю, яка допоможе їй виграти", — зазначив генсек НАТО.

Підзвітність, боєприпаси й ППО. Підсумки дев’ятого "Рамштайну"
Генсек НАТО Єнс Столтенберг з міністром оборони України Олексієм Резніковим під час круглого столу ради міністрів оборони НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 14 лютого 2023 р. Фото: АР

Він також зазначив, що ітиметься не тільки про боєприпаси, а й пришвидшення темпів роботи оборонпрому та збільшення запасів країн НАТО.

Окрім того, він анонсував обговорення інвестицій в оборону країн НАТО, у тому числі питання захисту критичної інфраструктури і підводної інфраструктури зокрема.

Читайте також

"Змагання логістики". Столтенберг закликав країни якнайшвидше надавати військову допомогу Україні

"F-16 — як півзахисник у футболі. Вміє все потроху і робить це добре" — британський льотчик

"Я — триста, я — триста". Репортаж з військового госпіталю

На початок