США дозволять експортувати в Україну F-16, а також братимуть участь у навчаннях українських пілотів

США дозволять експортувати в Україну F-16, а також братимуть участь у навчаннях українських пілотів

ЗМІ
США дозволять експортувати в Україну F-16, а також братимуть участь у навчаннях українських пілотів
. Президент США Джо Байден прибув до Японії для зустрічі з главами країн G7, 19 травня 2023 року, фото: AP

Президент Сполучених Штатів Джо Байден під час зустрічі з лідерами країн G7 заявив, що США підтримуватимуть спільні зусилля з союзниками та партнерами щодо підготовки українських пілотів на літаках четвертого покоління, зокрема на винищувачах F-16.

Про це повідомляє CNN з посиланням на джерело, близьке до адміністрації Байдена.

Зазначається, що навчання, ймовірно, не проходитимуть на території США, а відбудуться повністю на території Європи. Натомість американський персонал братиме участь у навчанні разом із союзниками та європейськими партнерами.

Очікується, що тренування триватимуть кілька місяців і розпочнуться у найближчі тижні.

Як пише CNN, таке рішення знаменує собою різкий поворот позиції Байдена, який раніше цього року заявляв, що не вірить, що Україні потрібні літаки F-16.

"Оскільки навчання відбуватимуться протягом найближчих місяців, наша коаліція країн, що беруть участь у цих зусиллях, вирішить, коли фактично надати реактивні літаки, скільки ми надамо, і хто їх надасть", — додав чиновник з адміністрації Байдена у коментарі виданню.

Також у CNN зазначили, що адміністрація Байдена повідомила європейським союзникам останніми тижнями, що США дозволять їм експортувати винищувачі F-16 в Україну, оскільки Білий дім зазнає все більшого тиску з боку членів Конгресу. При цьому союзники допоможуть Україні придбати літаки на тлі посилення російських повітряних атак.

Наразі кілька європейських країн постачають F-16 американського виробництва, включно з Нідерландами, які заявили про готовність експортувати деякі з них в Україну. Однак до цього США мають надати дозвіл на реекспорт третій стороні.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення США підтримати "міжнародну коаліцію винищувачів".

"Вітаю історичне рішення США підтримати міжнародну коаліцію винищувачів. Це суттєво зміцнить нашу армію в небі. Розраховую обговорити практичну реалізацію цього рішення під час саміту G7 у Хіросімі", — написав Зеленський у Twitter.

Лідери G7 зустрічаються 19-21 травня в японському місті Хіросіма. Президент України Володимир Зеленський візьме участь у зустрічі в Японії в онлайн-режимі.

Чи отримає Україна західні винищувачі

У січні 2023-го міністр оборони України Резніков повідомив, що "надіслав Санта-Клаусу листівку зі списком побажань, і винищувачі також у цьому списку".

Глава МЗС Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони України винищувачів F-16.

16 січня президент США Байден заявив, що США не передають Україні F-16. Водночас Financial Times з посиланням на джерела повідомило, що Штати можуть передати Україні винищувачі F-16 або дати "зелене світло" на їхній реекспорт.

Також Британія та Німеччина заявили, що поки що не розглядають можливість передачі Україні винищувачів.

На девʼятому "Рамштайні", де очікувався розгляд питання авіації для України, партнери вирішили надати Україні більше боєприпасів, ППО та підзвітності.

Що відомо про передачу Україні винищувачів МіГ-29

3 квітня стало відомо, що з Польщі в Україну вже прибуло кілька літаків-винищувачів МіГ-29. Перед тим перші винищувачі прибули зі Словаччини, а 17 квітня стало відомо, що країна вже передала Україні всі 13 заявлених винищувачів МіГ-29.

Уряд Німеччини 13 квітня схвалив заявку польського уряду на реекспорт Україні п'яти винищувачів МіГ-29 з колишніх запасів німецької Національної народної армії (ННА).

На початок