У Китаї влада просить іноземні посольства та міжнародні організації, розташовані в Пекіні, не використовувати зовнішні стіни своїх будівель для “політичної пропаганди”. Про це інформує японське інформаційне агентство Kyodo. Вочевидь, це сталося через знаки, які демонструють підтримку України, відзначає агенція з посиланням на численні дипломатичні джерела в столиці Китаю.
За даними журналістів, багато посольств у Пекіні розмістили вивіски із зображенням прапора України та повідомленнями китайською та англійською мовами, такими як #StandWithUkraine, щоб продемонструвати свою солідарність із Україною, яка бореться з повномасштабним російським вторгненням з лютого минулого року.
У повідомленні МЗС Китаю від 10 травня посольства та міжнародні організації закликали не використовувати зовнішні стіни своїх будівель для пропаганди та "уникати провокування конфліктів між державами".
Цей крок викликав негативну реакцію з боку дипломатів Європи та інших регіонів, відзначають журналісти. За даними агенції, ніхто не зняв вивіски. Найбільші банери на підтримку України розмістили посольства Канади, Німеччини та Польщі.
У МЗС Китаю також відзначили, що посольства та міжнародні організації “зобов’язані дотримуватися китайських законів і правил”, навіть якщо Пекін поважає дипломатичний імунітет відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні відносини.
Вважається, що лист від МЗС було надіслано всім дипломатичним місіям Китаю, інформує японська агенція. Деякі посольства також вивішують райдужний прапор на знак підтримки сексуальних меншин.
Один із європейських дипломатів розкритикував позицію Китаю, заявивши, що немає жодного розумного виправдання для перешкоджання вираженню державою своїх намірів і що вони не виконуватимуть рекомендацію МЗС.
Китай і війна Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.
26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. За її підсумками сторони призначили дипломатичних представників: Павло Рябікін став послом України в КНР, а Китай відправить спеціального представника китайського уряду з питань Євразії.