Китай має підштовхнути РФ до виходу з України — Боррель

Китай має підштовхнути РФ до виходу з України — Боррель

Китай, Пекін, 1 травня 2023 року
Китай, Пекін, 1 травня 2023 року, ілюстративне фото: AP

Європейсько-китайські відносини не будуть розвиватися нормально, якщо Китай не підштовхне Росію до виходу з України. Про це заявив заявив Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ Жозеп Боррель на пресконференції за підсумками неформальній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Стокгольмі у Швеції 12 травня.

“Відносини між Європейським Союзом та Китаєм ніколи не будуть розвиватися нормально, якщо Китай не підштовхне Росію вийти з України. Ми закликаємо Китай, як постійного члена Ради безпеки ООН, вплинути на Росію, щоб вона зупинила цю війну, та відігравати конструктивну роль у досягненні справедливого миру для України”, — сказав Боррель.

Глава європейської дипломатії повідомив, що представив європейським міністрам концептуальний документ щодо так званої “перекалібровки” відносин між ЄС і Китаєм, що включає перегляд усього комплексу відносин. Це усунення дисбалансу торгівлі, запобігання надмірної залежності ЄС від Китаю у певних технологічних сферах, обговорення наявних розбіжностей, зокрема, у дотриманні прав людини. Крім того, йдеться про проблеми у сфері безпеки, включно з ситуацією у Тайванській протоці та в Україні.

Документ наданий міністрам закордонних справ ЄС для обговорення та подальшого опрацювання. Його представлять лідерам країн ЄС для затвердження під час Європейського саміту у червні.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.

26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. За її підсумками сторони призначили дипломатичних представників: Павло Рябікін став послом України в КНР, а Китай відправить спеціального представника китайського уряду з питань Євразії.

Вибір редакції

На початок