Боррель закликав ЄС "вжити заходів" проти продажу Індією пального, виробленого з російської нафти

Боррель закликав ЄС "вжити заходів" проти продажу Індією пального, виробленого з російської нафти

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель
. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель під час виступу у Європейському парламенті у Стразбурзі, 18 квітня 2023 рік, фото: AP

ЄС повинен "вжити заходів" щодо Індії, яка перепродає російську нафту, включаючи дизельне пальне, в Європу.

Про це пише Financial Times, з посиланням на заяву Верховного представника ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля.

Минулого року Індія стала найбільшим покупцем нафти з РФ, від якої західні країни відмовилися через запроваджені санкції проти Росії. Доступ до дешевої нафти з РФ збільшив виробництво та прибуток індійських нафтопереробних заводів, що дозволило їм експортувати нафтопродукти до Європи.

"Якщо дизельне пальне чи бензин надходять до Європи з Індії та виробляються з російської нафти, це є обходом санкцій, і держави-члени повинні вживати заходів", — сказав Боррель.

До вторгнення РФ в Україну Індія експортувала до Європи в середньому 154 тисячі барелів на добу дизельного пального та пального для реактивних двигунів. Однак цей показник збільшився до 200 тисяч барелів на добу після того, як ЄС заборонив імпорт російських нафтопродуктів із 5 лютого цього року.

"Те, що Індія купує російську нафту, це нормально. Але якщо вони використовують це для того, щоб стати центром, де російська нафта переробляється, а побічні продукти продаються нам, ми повинні діяти", – заявив Боррель.

За його словами, будь-який механізм, щоб зупинити потік російської нафти, має бути реалізований національною владою, і припустив, що ЄС може націлитись на покупців індійського очищеного палива, яке, на їхню думку, отримано з російської нафти.

"Якщо вони продають, то це тому, що хтось купує. І ми повинні дивитися на тих, хто купує", – додав Жозеп Боррель.

4 лютого Європейський Союз та міжнародна Коаліція G7+ запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти, включаючи дизельне пальне та мазут. Це доповнило повну заборону ЄС на імпорт морської нафти та нафтопродуктів до Європейського Союзу на додаток до граничної ціни на сиру нафту, що діє з грудня 2022 року.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня минулого року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня торік країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня 2022 року ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада минулого року стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня торік після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

На початок