Світ крізь об’єктив фотокамери Джона Моффітта. ІНТЕРВ’Ю

Світ крізь об’єктив фотокамери Джона Моффітта. ІНТЕРВ’Ю

Світ крізь об’єктив фотокамери Джона Моффітта. ІНТЕРВ’Ю Facebook

Двадцять років із цифровою камерою, сотні тисяч фото та терабайти інформації. Людина, з якою вітаються всі миколаївські яхтсмени, той, хто робить світлини природи, яку, зазвичай, не помічають. Він знає, як віднайти сенс життя, де в Миколаєві живуть одуди та чому комарі найкращі екозахисники. До Міжнародного дня фотографа кореспонденти Суспільного підготували інтерв’ю з миколаївським фотографом Джоном Моффіттом.

Коли Ви почали цікавитися фотографією?

Взагалі, я інженер-авіаконструктор. Працюю з невеликими літаками на іноземні компанії. Фотографія – це моє хобі. Ще у шкільні роки я ходив у фотогурток. У ті часи знімали на плівку. Аби надрукувати одне фото використовували купу обладнання та сил. Згодом я відійшов від цього. Першу свою камеру я придбав у 2000 році. Це була цифрова камера "Кодак". І коли я зробив перший свій тестовий знімок, подумав, що це справжнє диво. Один натиск на кнопку − і я вже можу побачити зображення. І, власне, у першу чергу я сфотографував свого чотирирічного сина. Це найдорожче моє фото.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"У першу чергу я сфотографував свого чотирирічного сина. Це найдорожче моє фото"

Що Вам подобається знімати?

Спочатку я камеру купував для бізнесу. Хотів робити фото товарів на продаж. Але захопився. Моєю головною моделлю став мій син. Коли цифрова фотографія піднялась на інший рівень і стало можливим фотографувати дику природу, птахів та комах з великої відстані, а ще й одразу бачити результат, я занурився в це з головою. Витратив багато грошей, змінив десятки камер, аби отримати найкращий результат.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Я занурився в це з головою"

Три — чотири роки мого життя я був професійним фотографом, отримував гроші за свої знімки. Багато подорожував Україною. Переважно фотографував птахів. Це був дивовижний період мого життя, оскільки я робив те, що любив усім серцем і ще й отримував за це гроші.

Чи є щось, що Ви не фотографуєте?

Я люблю знімати все, окрім весіль. Коли я вперше спробував зняти весілля, то я сказав собі: "Ні! Ні і ще раз ні". Оскільки те, що подобалось мені, не подобалось замовнику. Це просто не моє. Краще я зайвий день познімаю дику природу. Дуже рідко я роблю портретну зйомку. Тут окремо потрібно працювати з моделлю, в мене це не дуже виходить. Тому людей я полюбляю фотографувати на вулиці, коли вони не очікують чогось від мене і не позують. Коли вони живі та щирі.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Я полюбляю фотографувати людей, коли вони не очікують чогось від мене і не позують"

Ви вже 20 років фотографуєте українську природу. Яка вона?

Українська природа дивовижно виняткова. Якби люди ставилися до неї більш свідомо, ми б мали ідеальне місце на землі. На жаль, люди руйнують довкілля. І моє серце дуже болить з цього приводу. Ні президент, ні уряд − ніхто не може цього змінити, поки не зміниться ставлення людей. Вони просто жбурляють сміття під ноги і йдуть собі далі. Таке просто неможливе в більшості цивілізованих країн.

Джон МоффіттJohn Moffitt

Українська природа дивовижно виняткова

Протягом перших років зйомок дикої природи я сфотографував багато десятків різноманітних видів птахів. Тепер їхня кількість зменшилась майже вдвічі чи, мабуть, навіть більше. Ми втрачаємо дику природу. І це може підтвердити будь-який зоолог чи еколог. Мені доводиться ганятися за горобцями, аби зробити світлину. Подивіться навкруги? Як часто ви бачите навколо птахів? Навіть якщо порівняти із Західною Україною. Там птахи та тварини майже під твоїми ногами. А тут їх важко зустріти. І я не розумію, чому це відбувається на півдні країни.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Подивіться навкруги? Як часто ви бачите навколо птахів?"

Де ж Вам все-таки вдається віднайти птахів у місті?

Парки. Особливо під час карантину. Коли стало менше людей, природа поступово почала відновлюватися. Мій улюблений − невеличкий парк біля яхт-клубу. Там живе багато диких птахів. Особливо гарно там навесні.

Узагалі, за весь цей час на Миколаївщині я відзняв близько 120-150 видів птахів. Набагато більше, ніж ти очікуєш побачити. Так, всі ми знаємо горобців, воронів, синичок, але якщо придивитися поближче, то можна знайти щось більш цікаве. Наприклад, одуд. Дивовижний птах. І його навіть можна знайти в місті. На Нижньому БАМі кілька пар птахів має гнізда. Навесні я їх фотографував.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Одуд - дивовижний птах. І його навіть можна знайти в місті".

Я щороку їжджу на Кінбурнську косу. Там дуже багато знімаю. Знаєте, чому Кінбурн дотепер не перетворився на Коблеве? А тому що там багато комарів. Вони захисники місцевої природи, оскільки відганяють туристів. На Кінбурні ще можна знайти дикі, безлюдні куточки.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"На Кінбурні ще можна знайти дикі, безлюдні куточки"

Як багато фото Ви робите, аби вловити необхідний момент?

Я знімаю 20 кадрів на секунду. Коли фотографую птахів, я роблю так багато світлин, як тільки можу. Оскільки у тебе лише мікросекунда, аби упіймати птаха у певному положенні. Тому я використовую фотоапарат без дзеркала. Як би люди не казали, що це іграшка і непрофесійна камера, вона швидка. Для мене важлива кожна секунда моменту, ніколи чекати поки від’їде дзеркало.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Для мене важлива кожна секунда"

Чи важко обрати камеру під себе?

Я постійно шукав свою камеру. Я ніколи не довіряв чужим думкам, я все перевіряв самостійно. Доводиться змінювати техніку, аби триматися на достойному рівні: п'ять — шість років — і ти вже повністю відстав від технічного прогресу. Уміння творити — всередині, ти або відчуваєш цей світ, або ні. Гарна камера та об’єктиви дозволяють тобі реалізувати своє бачення на найвищому рівні.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Ти або відчуваєш цей світ, або ні"

Чи мрієте ви відзняти щось конкретне?

Моя мрія − поближче відзняти білих орлів. Вони дуже великі. Я лише одного разу фотографував цих птахів, коли вони пролітали на великій відстані. Живуть вони далеко, знайти їх проблематично.

Також у мене вже є одна мрія, яку я втілив у реальність. Цієї весни мені вдалося сфотографувати фламінго на Тилігульському лимані. Це була епічна подорож. Я із кількома іншими фотографами намагався розшукати цих птахів. Спочатку нам це зовсім не вдавалось. Почали втрачати надію. Ми навіть молились, аби фламінго ще не полетіли звідти. І однієї миті мій колега з біноклем промовив: "Ось вони! Там!". І, знаєте, це був один із найщасливіших моментів у моєму житті.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Ось вони! Там!"

Птахи піднялись у небо і зайшли у віраж, пролетівши над нами. Мені вдалося зробити декілька цілком неймовірних знімків п’ятьох фламінго в повітрі. Я ніколи не очікував, що фламінго прилетять сюди. Орнітолог мені розповів, що це сталося випадково. Родина молодих птахів шукала нове місце для створення гнізд. Та надовго у нас не лишились, занадто шумно.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"І, знаєте, це був один із найщасливіших моментів у моєму житті".

Як фотографія вплинула на Ваше життя?

Фотографія повністю змінила моє життя. Думаю, кожна людина в той чи інший момент починає заглиблюватись у себе та шукати певний сенс свого існування. Для мене таким сенсом стала фотографія. У ній я знаходжу нові емоції, цікаві історії, яскраві барви. Зберігаю ті моменти, які неможливо відтворити. Для кожного на цій землі існує щось своє, потрібно тільки віднайти.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"У ній я знаходжу нові емоції, цікаві історії, яскраві барви"

Чи виставляли Ви свої роботи?

За весь цей час у мене була лише одна фотовиставка. Я спочатку не хотів її робити, але друзі мене вмовили. Це було на початку моєї "ери фотографії". У ті часи я любив знімати макро, тоді це виглядало надзвичайно вражаюче. Я надрукував близько 12 фото, ми їх гарно розвісили та відкрили експозицію на тиждень.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Я любив знімати макро, тоді це виглядало надзвичайно вражаюче"

А потім я почув думки людей, що прийшли подивитися. Говорили, що це лише демонстрація фототехніки, а не художнє фото. Після цього я зарікся виставлятися на широкий загал. Знаєте чому? Дорога камера стає для тебе своєрідним прокляттям, люди починають заздрити та шукати в тобі лише недоліки, сприймаючи твої світлини крізь призму обладнання, навіть не розглядаючи те, що ти створив, у що вклав свій сенс і сили. У мене є золоте правило: я не критикую.

Джон МоффіттJohn Moffitt

"Справжній митець живе всередині кожного"

Кожна людина виконує чудову роботу, якщо отримує від цього задоволення і знаходить у цій справі себе. Я можу щось порадити, якщо мене запитають. Але це питання техніки та досвіду. Кожен неймовірний, якщо щиро віддається своїй справі. Гарна камера не зробить ідеальним фотографом. Справжній митець живе всередині кожного.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди