Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Професор Стефан Хміль розповів про асоціальну ініціативу для військових. Суспільне Львів

У Львові для військовослужбовців та військовослужбовиць діє послуга безкоштовного замороження сперми та яйцеклітин. Завдяки цьому можна відтермінувати вагітність та зберегти свій біоматеріал у тому стані, в якому він був під час замороження. Такою послугою скористалися понад 400 пар. Про це в інтерв'ю Суспільному розповів доктор медичних наук, лікар-репродуктолог Стефан Хміль.

Кріоконсервація забезпечує для клітин "нульовий день"

Кріоконсервація — це унікальний метод заморозки, занурення біоматеріалу у рідкий азот з дуже низькою температурою. Заморожуємо яйцеклітини, сперматозоїди та ембріони. Найголовніше є те, що вони можуть зберігатися дуже довго, а для клітини це буде "нульовий день".

Напевно всі читали в літературі, в засобах масової інформації про те, що у США розморозили клітини, які були заморожені у 1992 році. Якраз 22 квітня була річниця, 30 років. Клітину розморозили, запліднили жінку і вона успішно народила через 30 років дитину. Раніше такого не проводили.

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Процес дослідження сперматозоїдів і яйцеклітин. Суспільне Львів

Зараз замороження яйцеклітини відбувається методом верифікації, тобто коли миттєво досягається максимально низької температури. Цей метод допомагає нам якісно заморозити, а потім розморозити яйцеклітини і запліднити. Так само ми заморожуємо сперматозоїди та ембріони. Потім ми можемо зберігати їх досить тривалий час.

Послугою користуються, щоб відтермінувати вагітність

У пацієнтів бувають різні ситуації. Наприклад, жінка хоче відтермінувати вагітність. У 30 чи 35 років вона ще не планує чи не готова мати дитину (матеріально, кар'єра, здоров'я ще щось). Тобто різні життєві ситуації. А після 40 років якість яйцеклітин знижується, виявляється більша кількість хромосомних патологій.

У 40 років 80% клітин вже мають генетичні пошкодження та хромосомні патології. У 42 роки — 90% клітин. Тільки 10% клітин ще якісних. У 43 роки тільки 3 відсотки здорових.

Якщо жінка не планує у 30-35 років вагітніти, але пізніше, після 40 років хотіла б, то краще заморозити яйцеклітини і зберігати їх у банку. Наприклад, запліднення проводимо у 40 чи 45 років, а для клітин вік буде 30-35 років, в якому віці ми їх відібрали й заморозили. Так само і для чоловіків.

Банк сперматозоїдів і банк яйцеклітин є вже давно. До повномасштабного вторгнення в основному зверталися жінки, аби відтермінувати материнство. Також зверталися ті, які йшли на оперативні втручання або мали злоякісні утворення, де потрібно було проводити хіміотерапію, опромінення або ще якісь втручання. Так само це стосувалося і чоловіків.

Перед тим вони приходили та здавали яйцеклітини чи сперматозоїди, ми їх зберігали. І вже, коли вони вилікували патологічний стан, ми проводили запліднення.

Підготовка до здачі біоматеріалів

Ми можемо запропонувати, щоб людина підготувалася до здачі матеріалу, проте ми живемо в сьогоднішніх реаліях. Не завжди є такі можливості. Якщо пацієнти телефонують до нас, ми їм рекомендуємо:

  • не вживати спиртні напої,
  • не курити,
  • не вживати консерванти, щоб не було якогось токсичного шкідливого впливу на біологічний матеріал.

Якщо військовий чи військова приїжджають на один день, то ми стараємося швидко провести всі обстеження впродовж дня, отримати біоматеріал. Або, коли він чи вона приїхали у відпустку, то ми маємо більше днів і можемо у кожному випадку індивідуально вирішувати.

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Приміщення, де у жінок під наркозом відбирають яйцеклітини для заморожування. Суспільне Львів

Для жінок це трошки складніше, тому що у жінок ця програма складається з стимуляції овуляції, щоб яйцеклітини виросли, потім потрібно провести забір яйцеклітин. Це займає до двох тижнів.

Процес здачі біоматеріалів та ЕКЗ

У клініці є місце, де відбувається здача біологічного матеріалу чоловіка. У іншому приміщенні працюють з жінками — проводять забір яйцеклітин під наркозом за допомогою ультразвукового датчика і далі передають через віконце ембріологу. Після процедури пацієнтки упродовж години або двох годин перебувають у палаті.

З отриманим матеріалом працюють під мікроскопами. Ми збільшуємо сперматозоїди у 7000 разів і обираємо найкращий сперматозоїд.

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Збільшені у 7000 разів сперматозоїди. Суспільне Львів

Сперматозоїд вводять у яйцеклітину, це проводять за допомогою лазерного хетчингу. Так утворюється ембріон, далі ембріони ростуть 5 днів. Після цього клітину заморожують. Її зберігають у спеціальній ємності з рідким азотом.

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Ембріон на п'ятий день. Суспільне Львів

Безкоштовна кріоконсервація сперми та яйцеклітин для військових

Торік навесні ми започаткували цікавий проєкт, напевно це одна з перших клінік в Україні — безкоштовне екстракорпоральне запліднення для військових. На цю програму пішло більше, ніж 400 подружніх пар. Вже більше половини з них є в програмі або вагітні.

Наступний проєкт соціальний — це замороження сперматозоїдів для військових. Також дівчата жінки, які теж на передовій, можуть заморожувати яйцеклітини.

Там бойові дії, може бути фактор застуди, стресовий фактор, а також — травми органів репродуктивної системи, статевих органів. За статистикою від 5 до 10% є пошкоджень статевих органів і після того дуже складно завагітніти. Тому ми пропонуємо військовим здавати сперматозоїди та яйцеклітини у банк для зберігання.

Уся програма безкоштовна, проте пацієнти купують препарати

Аби скористатися послугою, потрібні документи, що підтверджують, що одна людина з подружжя є військовослужбовцем. Вони приїжджають до нас. Замороження сперматозоїдів є безкоштовною, а далі згідно наказу МОЗ №787 "Про допоміжні репродуктивні технології", ми проводимо перелік обстежень, тому що треба обстежити людину на певні інфекції і т.д.

Сама ЕКЗ програма є безкоштовною, крім препаратів для стимуляції овуляції. Тому що програма складається з кількох частин: стимуляція овуляції, спостереження за пацієнтами, забір яйцеклітин, проведення запліднення в лабораторних умовах. І замороження запліднених яйцеклітин. Усе це ми проводимо безкоштовно, а препарати для стимуляції, пацієнти купують самостійно.

Юридичний супровід при використанні замороженого біоматеріалу

Згідно українського законодавства, згідно з наказом №787 Міністерства "Про допоміжні репродуктивні технології", ми проводимо заповнення всієї документації. Контролювати те, що біоматеріал дійсно зберігається, може сім'я.

Якраз зараз відпрацьовують на законодавчому рівні всі моменти, пов'язані з розпоряджанням цим матеріалом, тому що ніхто не знав, що буде повномасштабна війна. І немає таких інструкцій та наказів МОЗ. Зараз якраз є закон, який подали на розгляд у Верховну Раду, його вивчають, я комунікував з законодавцями з цього приводу, я сказав свої думки, як би це зробити.

Поки користуватися тим матеріалом родичі не можуть. Але там ще є моменти. Наприклад, якщо військовослужбовець підписав договір на допоміжні репродуктивні технології, на запліднення, тоді дружина може користуватися. Друге, вона може вирішувати це через суд, якщо є якісь перешкоди.

На днях мені телефонувала мама одного хлопця, який загинув, і каже, що у розпачі. Чотири дні тому син загинув, чи можливо у нього ще взяти матеріал — сперматозоїди. Я кажу, що однозначно, вже ні. Це неможливо після загибелі.

Зберігання сперми, яйцеклітин та ембріонів під час війни

У нас немає проблеми зберігання, у нас є чудові кріосховища, де зберігається біоматеріал. Світло у нас є безперебійне. Якщо світло вимикають, то у нас завжди в клініках працювали генератори: і у Тернополі, і у Львові.

Безкоштовне замороження біоматеріалів військових: у Львові понад 400 пар скористалися послугою
Заморожені біоматеріали зберігають у цих ємностях, у кріопротекторах. Суспільне Львів

З цим проблем не було. Але біоматеріал в основному зберігається у кріопротекторах, у рідкому азоті при температурі мінус 196 градусів, і у кріосховищах. Він захищений. Там не може вплинути на нього ніщо. Тому з тим проблем немає.

Вибір редакції

На початок