"Завдяки мені у Львові є вулиця Леннона": історик Іван Сварник про назви вулиць Львова

"Завдяки мені у Львові є вулиця Леннона": історик Іван Сварник про назви вулиць Львова

Іван Сварник — історик і директор Львівської обласної наукової бібліотеки. В 1990 році він був у складі експертної групи, яка займалася перейменуванням радянських вулиць.

Як обирають назви для вулиць, історик розповів Суспільному.

"Ми стоїмо на вулиці Джона Леннона, на якій я ніколи не був, хоча до назви цієї вулиці мав безпосереднє відношення. Джон Леннон для радянської молоді був символом вільного світу. Ми мусили вслухатися в ту англійську мову, розшифровувати зміст пісень, бо для нас це було цікаво і сама музика. Це була музика моєї молодості", — розповідає Іван Сварник.

Іван Сварник на вулиці Джона Ленона, квітень 2024
Іван Сварник на вулиці Джона Ленона, квітень 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

"Особливо мене тішить той факт, що моя мама вирізала з газети мою фотографію і такий заголовок великими літерами: "Завдяки мені у Львові є вулиця Джона Леннона", це рядки з інтерв’ю для газети "Ратуша". Моя мама дивилася на мою фотографію й дивилася на Джона Леннона, так що для мене це ще й родинний такий спогад", — каже історик.

Іван Сварник досі входить до експертної групи, яка займається перейменуваннями вулиць. Він єдиний, хто залишився з команди, яка працювала в 1990-х. Серед останніх перейменувань — вулиця імені військовослужбовця та поета Юрія Руфа:

"Такі знакові постаті як Руф чи Хаммер, чи інші відомі львів’яни — вони, звичайно, потребують нашої уваги й нашої пам’яті, щоби можна було наступним поколінням розповідати, що не лише Бандера, Мельник і Коновалець боролися за Україну, але й наші сучасники віддавали життя за ту саму ідею Української незалежної держави".

Вулиця Юрія Руфа, квітень 2024
Вулиця Юрія Руфа, квітень 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

Вулиця Личаківська раніше називалась "Дорога Глинянська", оскільки вона веде в напрямку до Глинян, розказує Іван Сварник:

"Личаківською вона називалась від імені села, яке було в цьому напрямі. Від того села в нас лишився Личаківський цвинтар. У радянський час ця вулиця була перейменована на вулицю Леніна, але дуже пізно, в 1951 році. Одночасно у Львові була вулиця Леніна і проспект Леніна, їм це не шкодило. Ми, звичайно, подбали про те, щоб усунути Леніна і повернути історичну назву".

Вулиця Личаківська, квітень 2024
Вулиця Личаківська, квітень 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

Ця вулиця, за словами історика, ніколи не змінювала свою назву, її лише перекладали на польську, німецьку та російську.

На вулиці Архівній немає вказівника з такою назвою. Замість неї — таблички з іменами режисерів.

Вулиця Архівна, квітень 2024
Вулиця Архівна, квітень 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

"Таблички прикріплювало раз на рік така фірма яка називається "Музей ідей Олеся Дзиндри". Вони проводили у Львові кінофестиваль "Золотий Лев" і щороку до фестивалю вони чіпляли на цю вулицю іншу табличку, що рекламували серед глядачів кінофестивалю", — каже Іван Сварник.

Інші факти про вулиці й історію Львова можна почути на лекціях Івана Сварника. Вони відбуваються в обласній бібліотеці щопонеділка, вхід безкоштовний.

На початок