Резніков озвучив сподівання від саміту НАТО у Вільнюсі

Резніков озвучив сподівання від саміту НАТО у Вільнюсі

Міністр оборони України Олексій Резніков
. Міністр оборони України Олексій Резніков під час відеозвернення до учасників дискусії в межах аналітичного центру Atlantic Council, 5 травня 2023 рік. Скриншот з відео

Міністр оборони Олексій Резніков висловив сподівання, що саміт НАТО, який у липні відбудеться у Вільнюсі чіткіше окреслить перспективи членства України, а також військову підтримку до завершення війни з Росією.

Про це міністр оборони України заявив у відеозверненні до учасників дискусії в межах аналітичного центру Atlantic Council 5 травня.

Резніков озвучив сподівання, що рішення Вільнюського саміту міститимуть наступні сім пунктів:

  1. відданість членству України в НАТО;
  2. гарантії безпеки України від НАТО, що діятимуть до вступу України в Альянс;
  3. готовність НАТО підтримати "формулу миру", запропоновану президентом України Володимир Зеленський;
  4. продовження відданості НАТО забезпечувати нагальні оборонні потреби України, включаючи ППО, далекобійну артилерію, боєприпаси, танки та бойові літаки;
  5. оборонна підтримка України до того, як буде повністю відновлено суверенітет України;
  6. створення механізму кризових консультацій з Україною в рамках Статті 4 Статуту НАТО;
  7. перетворення Комісії НАТО-Україна на Раду НАТО-Україна, з переходу України на стандарти НАТО в оборонних системах, медичної допомоги та розмінування;

3 травня на зустрічі з журналістами віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що на саміті НАТО у Вільнюсі можуть оголосити про створення Ради Україна-НАТО у форматі 32, а не 31+ 1, як є зараз.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок