"Хрещений батько штучного інтелекту" попередив про небезпеку ШІ і пішов з Google

"Хрещений батько штучного інтелекту" попередив про небезпеку ШІ і пішов з Google

Комп'ютерний вчений Джеффрі Хінтон, який вивчає нейронні мережі й ШІ
Комп'ютерний вчений Джеффрі Хінтон, який вивчає нейронні мережі, що використовуються в програмах штучного інтелекту, позує в штаб-квартирі Google у Каліфорнії в США, 25 березня 2015 року. Фото: AP

Джеффрі Хінтон, якого називають "хрещеним батьком штучного інтелекту", підтвердив у понеділок, 1 травня, що минулого тижня залишив свою посаду в Google, передає CNN. Хінтон це зробив, щоб розповісти про "небезпеку" технології, яку він допомагав розробляти.

Новаторська робота Хінтона над нейронними мережами сформувала системи штучного інтелекту, що лежать в основі багатьох сучасних продуктів, нагадує CNN. Протягом десяти років він працював у Google за сумісництвом над розробкою штучного інтелекту, але відтоді у нього з'явилося занепокоєння щодо цієї технології та своєї ролі у її розвитку.

"Я втішаю себе звичайним виправданням: якби не я, це зробив би хтось інший", — сказав Хінтон в інтерв'ю газеті New York Times, яка першою повідомила про його рішення.

У своєму твіті в понеділок Хінтон заявив, що пішов з Google, щоб вільно говорити про ризики, пов'язані зі штучним інтелектом, а не через бажання критикувати конкретно Google.

"Я пішов, щоб говорити про небезпеку ШІ, не думаючи про те, як це впливає на Google. Google вчинив дуже відповідально", — написав сказав Хінтон у своєму твіті.

Головний науковий співробітник Google Джефф Дін сказав, що Хінтон "зробив фундаментальні прориви в галузі ШІ", і висловив вдячність за "десятирічний внесок Хінтона в Google".

"Ми залишаємося прихильниками відповідального підходу до ШІ. Ми постійно вчимося розуміти ризики, що виникають, а також сміливо впроваджуємо інновації”, — йдеться у заяві Діна, наданій CNN.

Читайте також: Google працює над пошуковиком зі штучним інтелектом – NYT

Рішення Хінтона піти з компанії і висловитися щодо технології з'явилося в той час, коли все більше законодавців, правозахисних груп і технологічних інсайдерів б'ють на сполох, що нова партія чат-ботів на базі штучного інтелекту може поширювати дезінформацію і витісняти робочі місця.

В інтерв'ю Тhe New York Times Хінтон висловив занепокоєння щодо потенціалу ШІ ліквідувати робочі місця і створити світ, в якому багато хто "більше не зможе знати, що є правдою". Він також вказав на приголомшливі темпи розвитку ШІ, які значно перевищують ті, які він та інші очікували.

"Ідея про те, що ці речі можуть стати розумнішими за людей — мало хто в це вірив. Але більшість людей вважали, що це дуже далека перспектива. І я думав, що це дуже далека перспектива. Я думав, що це станеться через 30-50 років, а то й довше. Очевидно, що я більше так не думаю", —  сказав Хінтон в інтерв'ю.

Ще до того, як піти з Google, Хінтон публічно говорив про те, що штучний інтелект може завдати як шкоди, так і користі.

"Я вважаю, що стрімкий прогрес штучного інтелекту трансформує суспільство у спосіб, який ми не до кінця розуміємо, і не всі наслідки будуть добрими", - сказав Хінтон у своїй вступній промові в Індійському технологічному інституті Бомбея в Мумбаї у 2021 році. Він зазначив, що ШІ сприятиме розвитку охорони здоров'я, а також створить можливості для летальної автономної зброї.

"Я вважаю цю перспективу набагато ближчою і набагато страшнішою, ніж перспектива захоплення влади роботами, до якої, на мою думку, ще дуже далеко", — сказав науковець.

Читайте також: ШІ та технології скоротять 26 млн робочих місць по всьому світу — WEF

Хінтон — не перший співробітник Google, який виступив проти ШІ. У липні компанія звільнила інженера, який стверджував, що ще не випущена система штучного інтелекту стала розумною. Тоді у компанії заявили, що він порушив трудове законодавство і політику безпеки даних.

Що відомо про чат-бот ChatGPT та лабораторію OpenAI

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений OpenAI — дослідницькою лабораторією, що вивчає штучний інтелект. Серед її співвласників був Ілон Маск. Він заснував компанію у 2015 році і залишив у 2018 році.

Чат-бот може генерувати тексти на задані теми та відповідати на питання зрозумілою мовою. ChatGPT вважають найпрофесійнішим чат-ботом, але він може давати неправдиву та упереджену відповідь.

"Попри те, що ми вживаємо заходів безпеки, система може час від часу генерувати неправильну або оманливу інформацію та створювати образливий або упереджений вміст", — повідомляють в GPT.

ChatGPT представили наприкінці листопада 2022 року, за тиждень бот мав понад 1 млн користувачів. У січні 2023-го ChatGPT досяг 100 млн активних користувачів. Спочатку бот був доступний безплатно, згодом компанія заявила про запуск підписки на ChatGPT у США вартістю $20.

Розробник чат-бота заборонив деяким окремим країнам користуватися своїми сервісами відповідно накладених санкцій, тож в Росії він недоступний.

18 лютого міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що ChatGPT став доступний в Україні. Але програма не працюватиме на тимчасово окупованих Росією територіях України, аби нею не скористались військові РФ.

Наприкінці лютого влада Китаю заборонила місцевим технологічним компаніям пропонувати користувачам доступ до чат-бота ChatGPT у своїх сервісах.

Читайте також

Ілон Маск створив компанію X.AI, яка займатиметься штучним інтелектом

В Австралії мер міста готує перший у світі судовий позов проти ChatGPT

Ілон Маск і понад тисяча експертів закликали зупинити розробку просунутого штучного інтелекту

Штучний інтелект написав книгу про космос для видавництва "Ранок"

Італія першою з країн заходу заблокувала ChatGPT

Вибір редакції

На початок