Заборона імпорту олії до Польщі примусить українських виробників переорієнтуватися — бізнесмен

Заборона імпорту олії до Польщі примусить українських виробників переорієнтуватися — бізнесмен

Ексклюзивно
Олія
. Олія. Ілюстративне фото: Суспільне Черкаси

До початку повномасштабної війни олія вивозилась з України через морські порти, які зараз заблоковані. Наразі 75% експорту олії з України проходить через "зерновий коридор". Решта експортується наземними шляхами через європейські кордони.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав директор групи компаній-виробників олії Ілля Єленський.

"Коли порти заблокували, олію почали вивозити через європейські кордони. Потім запрацювала “зернова угода”. І експорт олії вдалося значно відновити. Наразі 75% експорту олії з України проходить через “зерновий коридор”. Все інше йде через європейські кордони. На ЄС припадає 42% експорту олії з України. Це ми говоримо про морські та наземні шляхи. Румунія та Польща імпортували до 600 тисяч тонн олії від України з вересня 2022 до березня 2023 року. Це вагомий відсоток. Для їхнього внутрішнього споживання їм стільки олії не потрібно", — сказав Єленський.

За його словами, далі ці країни експортували українську олію до інших країн. І заборона на імпорт, яку вони запровадили, примусить виробників олії переорієнтуватися.

"Заборона цими країнами імпорту української олії примусить українських виробників переорієнтуватися напряму та експортувати далі, у Німеччину, Францію та інші країни, які його не заборонили. На цю ситуацію можна дивитися з двох сторін: це зупинило імпорт, але бізнес прилаштовується до тієї ситуації, яка зараз склалася", — сказав Ілля Єленський і додав, що зараз на кордоні з ЄС стоять кілька тисяч цистерн з олією.

"Це цистерни, які очікують транзиту в Європу. І зараз відновили рух. Для бізнесу головне, щоб правила були зрозумілими. Ці два тижні ми перебуваємо в непевних умовах. Але все налагодиться, тим паче, що заборона поки діє до 1 липня", — підсумував Єленський

26 квітня Європейська комісія погодилася ввести заборону на імпорт соняшникової олії з України, однак виступила за збереження її транзиту.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Заборона на імпорт почне діяти з 19 квітня. Транзит продуктів українського виробництва через Словаччину й надалі буде можливий.

Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу. Він запрацював у ніч з четверга 20 квітня на пʼятницю 21 квітня.

23 квітня Єврокомісія не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією.

З 1 травня Туреччина запроваджує мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

На початок