Єврокомісія схвалила заборону на імпорт олії з України — польський міністр

Єврокомісія схвалила заборону на імпорт олії з України — польський міністр

Поле, зерно
Український фермер в полі. AP Photo/Efrem Lukatsky

Європейська комісія погодилася ввести заборону на імпорт соняшникової олії з України, однак виступила за збереження її транзиту.

Про це заявив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, повідомляє RMF24.

Він наголосив, що Польща не має наміру відмовлятися від односторонньої блокади українського імпорту доти, доки не будуть виконані її умови.

"Ми не відмовимося від своїх дій, якщо ми не отримаємо відповідних інструментів, які гарантують, що польський фермер буде в безпеці, коли йдеться про питання, пов'язані з торгівлею, припливом товарів з України до Польщі", — сказав Телус.

Раніше Єврокомісія погодилася заборонити імпорт таких продуктів, як: пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та соняшнику.

"Ми все ще ведемо переговори про інші продукти. Окрім цих п’яти, ми хочемо (заборонити, — ред.) борошно, мед, цукор, м’які фрукти (заморожені), яйця, м’ясо (особливо птицю), молоко та молочні продукти, яблучний сік та яблучний концентрат. Ми говоримо про ці продукти", — сказав польський міністр.

Комісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський закликає польську владу швидко погодитися на компроміс з ЄС.

"Для Польщі було б великим досягненням, якби це призвело до розв'язання цієї проблеми на рівні ЄС. Було б шкода змарнувати цю можливість", — сказав він.

Войцеховський пропонує включити п’ять продуктів: кукурудзу, пшеницю, ріпак, насіння соняшнику та соняшникової олії до заборони на імпорт ЄС як екстрений захід.

Решта вісім, за запитами п'яти країн ЄС, у тому числі птиці, яєць і меду, Войцеховський пропонує дослідити і, якщо проблеми підтвердяться, застосувати обмеження.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Заборона на імпорт почне діяти з 19 квітня. Транзит продуктів українського виробництва через Словаччину й надалі буде можливий.

Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу. Він запрацював у ніч з четверга 20 квітня на пʼятницю 21 квітня.

23 квітня Єврокомісія не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією.

З 1 травня Туреччина запроваджує мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

Читайте також

Цьогорічна посівна важча за 2022 рік — Всеукраїнська аграрна рада

ЄС виділить €100 млн допомоги фермерам та застосує "превентивні заходи" до зерна з України

Вибір редакції

На початок