Перейти до основного змісту
У Британії пропонують оголосити ПВК "Вагнер" терористичною організацією

У Британії пропонують оголосити ПВК "Вагнер" терористичною організацією

ПВК Вагнер
. "Вагнер-центр" у Санкт-Петербурзі. Фото: Associated Press

Група депутатів британського парламенту виступила із закликом оголосити ПВК "Вагнер" терористичною організацією через її роль у дестабілізації ситуації у Судані.

Про це пише The Telegraph.

Міжпартійна парламентська група (APPG) щодо Судану звинуватила російську компанію в навчанні військ у Судані, постачанні зброї сторонам конфлікту і поширенні дезінформації під час нещодавніх продемократичних протестів.

"Сполучене Королівство має розслідувати вплив групи "Вагнера" та російського впливу в Дарфурі, Судані та Сахелі. Британія має заборонити групу "Вагнера" як терористичну організацію та накласти цілеспрямовані санкції", — йдеться у звіті APPG.

"Група Вагнера" — російська організація найманців, створена Євгеном Пригожиним. "Вагнерівців" звинувачують у скоєнні воєнних злочинів у багатьох країнах, включаючи Україну, Лівію та Центральноафриканську Республіку, пише газета.

APPG заявила, що суданські генерали-конкуренти Абдель Фаттах аль-Бурхан і Мохамед Хамдан Дагало, які зараз змагаються за владу, є одними з бенефіціарів підтримки "Вагнера".

Читайте також: РФ контрабандою вивозить золото з Судану, щоб фінансувати війну в Україні – ЗМІ

У звіті згадується розслідування CNN за 2022 рік, у якому говориться: "Докази також свідчать про те, що Росія вступила в змову з військовим керівництвом Судану, що перебуває в облозі, дозволяючи мільярдам доларів золота обходити суданську державу. В обмін на це Росія надала потужну політичну та військову підтримку все більш непопулярному військовому керівництву Судану, яке жорстоко придушує продемократичний рух країни".

В APPG заявили, що втручання Росії у події в Судані почалося в 2014 році.

"("Вагнер",— ред.) був активним до перевороту 2021 року в просуванні дезінформації в Судані відповідно до порядку денного дедемократизації", – додали в ньому.

У розслідуванні на сайті Unheard зазначається, що "Вагнер" постачав Силам швидкої підтримки (RSF) Судану ракети "земля-повітря" в боротьбі за контроль над державою проти суданського лідера генерала Абделя Фаттаха аль-Бурхана".

26 січня 2023 року США визнали "ПВК Вагнера" транснаціональною злочинною організацією.

У лютому лейбористи закликали Велику Британію наслідувати їхній приклад і назвати групу терористичною групою, звинувативши її у вчиненні "жахливих звірств".

Що відомо про ситуацію у Судані

У столиці Судану Хартум 15 квітня відбулись зіткнення між армію та Силами оперативного реагування (RSF), які заявили, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію командувача армії та міжнародний аеропорт.

Станом на 17 квітня щонайменше 97 людей загинули та ще сотні зазнали поранень під час зіткнень, що поширилися по всьому Судану.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що в деяких лікарнях закінчуються необхідні запаси для лікування поранених.

Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до Судану, а тим, хто перебуває там, – уникати відвідування районів біля аеропортів, військових баз та урядового кварталу, залишатися в місцях свого проживання.

У МЗС також повідомили, що в Судані перебувають 36 співробітників української авіакомпанії SkyUp. У відомстві запевнили, що українці знаходяться у відносно безпечному місці, і з ними є зв'язок.

У SkyUp зазначили, що їхні літаки перебувають в Судані в рамках контракту на умовах ACMI з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).

18 квітня компанія Maxar опублікувала супутникові знімки, на яких видно пошкоджені літаки в аеропорту Судану. Серед згорілих літаків можна побачити й український Boeing 737 авіакомпанії SkyUp.

В той же день у пресслужбі авіакомпанії повідомили, що пілоти та співробітники авіакомпанії SkyUp, які перебувають у Судані знаходяться у "відносно безпечних місцях". Вони забезпечені водою та їжею. Наразі компанія спільно з посольством України у Єгипті, консульством у Судані та міністерством закордонних справ розробляють план евакуації співробітників SkyUp.

19 квітня військові Судану вдруге оголосили про припинення вогню, після провалу попередньої угоди про тимчасове перемир'я, щоб евакуювати цивільних осіб.

За інформацією ВВС, під час заворушень у Судані на волю могли вийти колишні посадовці, яких підозрюють у воєнних злочинах.

25 квітня Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив, що Збройні сили Судану (SAF) і "Сили швидкої підтримки" (RSF) погодилися на триденне перемир'я, яке мало розпочатися опівночі за місцевим часом.

Вночі, попри оголошене перемир'я, у деяких регіонах Судану поновилися бої.

Читайте також

Закликаємо сторони конфлікту у Судані до недопущення загострення ситуації — МЗС України

У Судані, де відбувається спроба держперевороту, перебувають співробітники авіакомпанії SkyUp

Іноземні країни евакуюють своїх дипломатів зі столиці Судану

США евакуювали всіх співробітників посольства у Судані

Топ дня
Вибір редакції
На початок