Як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття

Як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття

Як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття
.

Через стрімкі зміни клімату негативний вплив спеки на людину посилюється, і ця тенденція тільки набиратиме обертів. У глобальному масштабі спостерігається збільшення частоти, тривалості й інтенсивності періодів аномального підвищення температури повітря.

Разом з тим щорічно зростає кількість постраждалих, тому ми вирішили розповісти про шкоду, яку екстремальна спека завдає людському організму, про симптоми теплового удару і те, як вберегтися від небезпеки.

Американські експерти вже давно стверджують, що спалахи аномальної спекиПеріоди високої температури (вище 32°C) і вологості протягом не менше двох-трьох днів. необхідно визнати стихійним лихом – у той час як в Україні кількість постраждалих навіть не фіксується у статистиці, попри те, що кожне наступне літо стає спекотнішим за минуле. При цьому, згідно з даними Національної кампанії Ready, спека у великих містах стає причиною найбільшої кількості смертей серед будь-яких інших, пов'язаних з погодою, катастроф.

За даними Центру за контролем і профілактикою захворювань (CDC), екстремальна спека в Америці щороку призводить до близько 700 летальних випадків – це перевищує кількість жертв торнадо, ураганів, повеней та землетрусів разом узятих. І, за їхніми підрахунками, до кінця ХХІ століття кількість випадків може сягнути позначки у 150 тисяч. Прогноз вчених австралійського Університету Монаша в Мельбурні схожий до висновків колег з CDC – до 2080 року кількість жертв глобального потепління в тропічних і субтропічних регіонах зросте майже в п'ять разів.

Ось як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття

Навіть невеликі відхилення від середніх сезонних температур, які різняться залежно від регіону, пов'язані з ростом захворюваності та смертності. Крім того, небезпека може мати відтермінований ефект – тривалий період аномальної спеки посилює проблеми зі здоров'ям у людей з хронічними захворюваннями (серцево-судинні, респіраторні та цереброваскулярні захворювання, а також захворювання, пов'язані з цукровим діабетом).

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

І це лише початок довгого списку. Американські психологи дійшли висновку, що глобальні зміни клімату негативно впливають на психіку, внаслідок чого збільшується кількість самогубств і сезонних депресій. Аномально високі температури впливають на поведінку людей (ви, напевно, помічали, як люди стають більш дратівливими під час спеки), на швидкість передачі захворювань (що небезпечно в період пандемії коронавірусу), роботу служб охорони здоров'я, якість повітря та навіть на стан важливої соціальної інфраструктури: від якості доріг – до водопостачання.

Як організм реагує на спеку

В умовах сильної спеки ваше тіло працює на межі можливостей, аби підтримувати нормальну температуру. Швидке збільшення тепла негативно впливає на здатність організму до терморегуляції та може привести до цілої низки захворювань: теплових спазмів, теплового виснаження, теплового удару та гіпертерміїСтан, за якого температура людини стає вищою за 37,2°С. Гіпертермія виникає, коли організм не встигає вивільняти утворене всередині тепло, що призводить до перегрівання тіла..

Два фактори відіграють важливу роль у тому, як ми відчуваємо спеку – вологість та показник, до якого температура опускається увечері. Процес терморегуляції організму працює шляхом потовиділення, але при високій вологості повітря піт не висихає на шкірі, що відображається на об'єктивному сприйнятті самопочуття. А якщо до ночі спека не спадає, то організм не отримує необхідного перепочинку, щоб охолонути та накопичити сил до наступного жаркого дня.

Ось як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття

Одна з найпоширеніших реакцій нашого організму на спеку – теплове виснаження. Його симптоми: головний біль, запаморочення, переднепритомний стан. Зазвичай, щоб впоратися з тепловим виснаженням, достатньо добре відпочити в прохолодному приміщенні та поповнити запас рідини.

Системи, які дозволяють людині адаптуватися до високих температур, стають перевантаженими. Коли організм довго зазнає впливу спеки, перше, що "вимикається" – це здатність пітніти. Щойно це стається, людина може перейти від теплового виснаження до теплового удару.

Тепловий удар більш серйозний та вимагає медичної допомоги – він часто супроводжується сухістю шкіри, спазмами м'язів, температурою тіла вище 39°C, розгубленістю, а іноді й втратою свідомості. Оскільки температура тіла підвищується надзвичайно швидко, це впливає на центральну нервову систему та систему кровообігу.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

Для людей, які дійсно не звикли до спеки, існує ризик теплового набряку. Щоб уникнути перегріву, тіло розширює кровоносні судини, внаслідок чого кров може накопичитись у щиколотках. Навіть пітливість іноді може відбуватись не так, як має бути. Якщо ви помітили крихітні червоні плями на шкірі з відчуттям поколювання – це тепловий висип, що є ознакою забитих потових пор.

Ось як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття

Як уберегтися від негативного впливу аномальної спеки

  • Підтримуйте вдома температуру повітря близько 32°C вдень – і 24°C вночі. Це особливо важливо, якщо в будинку є діти, люди старше 60 років або особи з хронічними захворюваннями.
  • Провітрюйте приміщення вночі. Якщо відчинити вікно у спеку, то в приміщення потрапить тепле повітря. Увечері температура знижується – скористайтеся цим, щоби накопичити нічної прохолоди на першу половину наступного дня. З настанням вечора відчиніть вікна, і нехай протяг трохи погуляє по кімнатах. Тільки обов'язково закрийте все до сходу сонця, поки температура знов не почала підніматися.
  • Постарайтеся знизити теплове навантаження всередині квартири або будинку. Вдень зачиняйте вікна та віконниці (якщо є), особливо якщо вони виходять на сонячну сторону. Вимкніть штучне освітлення та всі електричні прилади, без яких можете обійтися. Повісьте віконниці, штори, навіси або жалюзі на вікна, в які вранці й удень світить сонце.

Також радимо ознайомитися з порадами Центру громадського здоров'я, як вчасно розпізнати та уникнути зневоднення під час надзвичайної спеки, яка продовжує триматися в Україні. Також може стати в нагоді наш попередній матеріал – "Шість порад, як зберегти прохолоду вдома без кондиціонера".

На початок