Чехія не планує забороняти імпорт українського зерна

Чехія не планує забороняти імпорт українського зерна

зерно
Український фермер в полі. AP Photo/Efrem Lukatsky

Чехія не планує забороняти імпорт українського зерна задля захисту місцевих виробників сільгосппродукції, але посилила контроль за якістю зернової продукції.

Про це сказав міністр сільського господарства Зденек Некула, повідомляє міністерство сільського господарства Чехії.

За його словами, односторонні рішення Польщі, Угорщини та Словаччини щодо заборони імпорту українського зерна суперечать правилам єдиного ринку ЄС та Світової організації торгівлі.

"Важливо, щоби Єврокомісія та окремі країни ретельно відстежували вплив українського імпорту, зокрема на ринок ЄС і національних виробників. Втім, односторонні заборони з боку окремих країн нічого не вирішують. Нам потрібно на рівні ЄС домовитися про правила щодо транзиту сільгосппродукції з України до європейських портів", – зазначив чеський міністр.

Читайте також: Протести проти українського зерна в Європі. У чому проблема і що з цим робити Україні

Разом з іншими міністрами сільського господарства ЄС та Єврокомісією Некула хоче розглянути форму "коридорів солідарності", щоб вони якнайбільше сприяли експорту української агропродукції до країн за межами ЄС.

Зазначається, що ці коридори виконують своє призначення і суттєво допомагають як підвищити стійкість української економіки, так і заспокоїти ситуацію на світових ринках зерна, включно з продовольчою безпекою країн, що розвиваються.

"Між ЄС та Україною має бути політична угода, яка чітко встановлюватиме правила транзиту, щоб кожна партія повністю прибувала до країни за межами ЄС", – сказав міністр.

Читайте також: Болгарія може заборонити імпорт українського зерна

Водночас Некула зазначив, що Чехія посилила контроль за якістю продукції, зокрема, перевіряє зернові харчові продукти на наявність понад 400 залишків активних речовин. Поки що перевірки не виявили шкідливих речовин.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

Читайте також

Ситуація навколо експорту українського зерна у Польщу заполітизована — Всеукраїнська аграрна рада

Цьогорічна посівна важча за 2022 рік — Всеукраїнська аграрна рада

Ніякого демпінгу не було: У МінАПК прокоментували призупинення експорту зерна з України

"Ми знайшли вихід": Зеленський про проблеми через експорт українського зерна до Польщі

Вибір редакції

На початок