Витік документів: Сербія погодилася постачати зброю Україні — Reuters

Витік документів: Сербія погодилася постачати зброю Україні — Reuters

Сербія, протест, війна в Україні
. Чоловік тримає банер із зображенням президента Росії Володимира Путіна під час протесту проти російського вторгнення в Україну. Белград, Сербія, 24 грудня 2022 р. Фото: Associated Press

Сербія, єдина країна в Європі, яка відмовилася ввести санкції проти Росії за її вторгнення в Україну, погодилася постачати зброю Києву або вже надіслала її. Про це повідомляє Reuters з посиланням на секретний документ Пентагону, який нібито злили в мережу.

Агентство зазначає, що документ, який містить короткий виклад відповідей європейських урядів на запити України про військовий вишкіл та "летальну допомогу" або зброю, був серед десятків секретних документів, опублікованих в Інтернеті останніми тижнями.

У документі під назвою "Європа | Відповідь на поточний російсько-український конфлікт" у формі діаграми перелічено "оцінені позиції" 38 європейських урядів у відповідь на запити України про військову допомогу.

Читайте також: "Сприймаємо це дуже серйозно": голова Пентагону про розслідування щодо "витоку секретних даних"

Reuters зазначає, що на діаграмі видно, що Сербія відмовилася навчати українські війська, але зобов’язалася надіслати летальний вантаж або вже надала його. У документі також зазначено, що Сербія має політичну волю та військову спроможність надати зброю Україні в майбутньому.

Документ має грифи Secret і NOFORN, що забороняє його розповсюдження іноземним спецслужбам і військовим. Він датований 2 березня та містить печатку Об’єднаного комітету начальників штабів.

Водночас Reuters зазначає, що не змогло незалежно перевірити автентичність документа.

Читайте також: Витік документів: США мають сумніви щодо успіху контрнаступу України — WP

Агентство також повідомляє, що у діаграмі Пентагону відповіді на запити України про допомогу розділили на чотири категорії: країни, які взяли на себе зобов’язання надати навчання та летальну допомогу; країни, які вже забезпечили навчання, смертельну допомогу або те й інше; країни, які мають військову спроможність і політичну волю "надавати в майбутньому летальну допомогу".

Австрія та Мальта були єдиними країнами, які позначили "Ні" у всіх чотирьох категоріях.

Що відомо про нібито витік секретних документів

На початку квітня The New York Times повідомило, що Пентагон розслідує появу в Twitter і Telegram нібито засекречених військових документів з планами США і НАТО щодо посилення української армії напередодні контрнаступу. Зазначається, що документи не містили конкретних планів бойових дій, наприклад, як, коли і де Україна має намір розпочати контрнаступ.

В українській розвідці та Офісі президента інформацію про витік “секретних даних” назвали фейком.

Журналісти Bellingcat зазначили, що “конфіденційні документи”, датовані березнем, були спочатку розміщені на каналах Discord і розповсюджувалися зокрема на комп'ютерній грі Minecraft і фендомі філіппінської знаменитості у YouTube. Згодом витік документів поширився на інші сайти, і лише потім інформація почала з'являтися на проросійських каналах у телеграм та у світових медіа. У Bellingcat також звертають увагу на те, що всі опубліковані в мережі документи були сфотографовані, а не відскановані.

Читайте також

Пентагон розслідує витік документів США та НАТО про підготовку українського наступу — The New York Times

"Деякі з документів були підроблені": Кірбі про витік секретних матеріалів

Україна змінила деякі військові плани через витік секретних документів Пентагону — CNN

На початок