Витік секретних документів Пентагону, ймовірно, стався раніше, ніж про це повідомили ЗМІ — Bellingcat

Витік секретних документів Пентагону, ймовірно, стався раніше, ніж про це повідомили ЗМІ — Bellingcat

Витік секретних документів Пентагону, ймовірно, стався раніше, ніж про це повідомили ЗМІ — Bellingcat
. Пентагон. Ілюстративне фото: Getty Images

Конфіденційні документи Міністерства оборони США, у яких зокрема містилась інформація про війну в Україні, могли бути розміщені в інтернеті задовго до того, як про витік повідомило видання The New York Times.

Про це йдеться у журналістському розслідуванні проєкту Bellingcat.

Розслідувачі зазначають, що секретні документи, датовані березнем, були спочатку розміщені на каналах DiscordDiscord — це платформа обміну миттєвими повідомленнями та цифрового розповсюдження інформації з функціями VoIP. Користувачі спілкуються за допомогою голосових дзвінків, відеочатів, текстових повідомлень, медіа та файлів у приватних чатах або в рамках спільнот, які називаються "серверами"., і розповсюджувалися зокрема на комп'ютерній грі Minecraft і фендомі філіппінської знаменитості у YouTube.

Згодом витік документів поширився на інші сайти, такі як іміджборд 4Chan, і лише потім інформація почала з'являтися на проросійських каналах у телеграм та у світових медіа.

Читайте також: Україна змінила деякі військові плани через витік секретних документів Пентагону — CNN

У Bellingcat також звертають увагу на те, що всі опубліковані в мережі документи були сфотографовані, а не відскановані.

За даними журналістів проєкту, 5 квітня одними з перших нібито секретні документи оприлюднили телеграм-канал "Donbass Devushka" та один з анонімних користувачів іміджборда 4Chan4chan — анонімна англомовна дошка для зображень, заснована 1 жовтня 2003 року Крістофером Пулом. 4chan — один з найбільших осередків інтернет-субкультури та активізму, джерело багатьох відомих мемів..

При цьому нібито однакове зображення, розміщене на цих двох ресурсах, містило різні статистичні дані щодо втрат серед українських та російських військових під час війни: дані користувача 4Chan свідчать про більшу кількість втрат у російській армії, а дані "Donbass Devushka" — навпаки.

У розслідуванні зазначається, що жодне з цих джерел не є оригіналом, і загалом першоджерело та дату першого витоку секретних документів встановити не вдалося, оскільки багато ресурсів протягом цього часу було видалено.

Що відомо про нібито витік секретних даних

Як повідомлялося, видання New York Times опублікувало матеріал, у якому йдеться про те, що Пентагон розслідує витік нібито секретних документів США й НАТО у соцмережі щодо контрнаступу ЗСУ.

Зазначається, що документи не містять конкретних планів бойових дій, наприклад, як, коли і де Україна має намір розпочати контрнаступ. Оскільки документам п'ять тижнів, вони демонструють американське та українське бачення станом на 1 березня, що може знадобитися українським військам для проведення кампанії.

"Однак для досвідченого ока російського військового планувальника, польового генерала або аналітика розвідки ці документи, безсумнівно, містять багато спокусливих підказок і відомостей", — пише видання.

Що сказали в ГУР про нібито витік документів

Представник ГУР Міноборони Андрій Юсов в етері телемарафону "Єдині новини" назвав фейком інформацію про витік "секретних даних".

За його словами, у росіян є мотивація для такого "витоку" даних та поширення вигаданою інформації.

"Сьогодні використовуються всі інструменти, щоб уповільнити або зірвати український контрнаступ, допомогу проукраїнської коаліції для українських сил безпеки та оборони", — сказав Юсов.

Представник ГУР зазначив, що за останні десятиліття "найуспішніші операції російських спецслужб проходять в фотошопі".

"З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо там брехливі, викривлені цифри по втратах з обох сторін, частину інформації зібрану з відкритих джерел", — сказав Юсов.

За його словами, ні для кого не секрет, що Україна ставить питання про авіацію, танки, боєприпаси, які необхідні для швидшого звільнення українських територій.

"Все інше — ми будемо чекати офіційних коментарів, але я думаю, що українському суспільству переживати точно підстав немає. Контрнаступ буде і головні плани ворог побачить і відчує на собі на полі бою", — зазначив представник ГУР.

Заходи із запобігання витоку інформації стосовно планів сил оборони України обговорили на Ставці 7 квітня.

На початок