На Кіровоградщині розроблятимуть соціальні паспорти громад. Для чого і яку інформацію вони міститимуть

На Кіровоградщині розроблятимуть соціальні паспорти громад. Для чого і яку інформацію вони міститимуть

На Кіровоградщині розроблятимуть соціальні паспорти громад. Для чого і яку інформацію вони міститимуть
Праворуч – Наталія Салімова під час тренінгу для учасників проєкту. Фото Наталії Салімової

У Кіровоградській області розроблятимуть соціальні паспорти чотирьох громад. Робитимуть це в рамках проєкту "Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб", в етері Українського радіо Кропивницького розповіла регіональна координаторка проєкту Наталія Салімова. Як обирали громади, для чого потрібні соціальні паспорти та яку інформацію вони міститимуть – читайте далі.

Що таке соціальний паспорт

Зі слів координаторки проєкту, соціальний паспорт – це іміджевий документ, який містить актуальну інформацію про ресурси, соціальні особливості громади, адміністративно-територіальний устрій, демографічний стан, рівень зайнятості або безробіття, інфраструктуру, житлово-комунальне господарство, громадські й релігійні організації, місцеве самоврядування, бюджет та ризики, що постають перед жителями громади: "Це дієвий інструмент публічного управління місцевим розвитком, який дає змогу оцінити потенціал громади, розширити асортимент та покращити якість соціальних послуг, зробити життя в громаді комфортнішим".

Для участі в проєкті обирали соціально орієнтовані громади, сказала Наталія Салімова: "Оновлення паспортів стосуватиметься і переселенців, що дасть можливість їм інтегруватися в життя громади, а місцевій владі й жителям – з’ясувати реальні потреби переселенців та ефективно розподілити наявний ресурс".

Хто реалізує проєкт

В Україні проєкт другий рік поспіль реалізує благодійний фонд "Стабілізейшен Суппорт Сервісез" за підтримки агентства ООН у справах біженців в Україні. 2022 року його реалізували у 17 регіонах. На Кіровоградщині співпрацювали з Голованівським, Новоукраїнським, Кропивницьким та Олександрійським районними управліннями соціального захисту, які отримали майже допомогу на майже мільйон гривень, розповіла Наталія Салімова: "Техніка, яка була в управліннях, морально застаріла, її потрібно було оновлювати, тому що всі нові програми та забезпечення на ній не працювали. Техніка, надана в рамках програми, оснащена новітніми програмами, що покращило роботу управлінь соціального захисту, зокрема в напрямку реєстрації переселенців та надання їм соціальних послуг".

Як обирали громади

Цьогоріч на Кіровоградщині проєкт реалізовуватимуть у Великосеверинівській громаді Кропивницького району, Попельнастівській та Петрівській громадах Олександрійського району та Новоукраїнській громаді. Громади, за словами координаторки, відбирали за результатами координаційних зустрічей – ті, які найбільше потребують створення або оновлення соціального паспорта: "Це пов’язано з кількістю переселенців, які переїхали жити в ці громади, і готовністю громад співпрацювати. Тому що це довгий, об’ємний процес".

2023 року, на відміну від 2022-го, коли проєкт діяв на рівні районів, його реалізовують в громадах. Мета – допомога системі управлінь соціального захисту відновити стабільну роботу, сказала Наталія Салімова: "Через наплив переселенців деякі управління соціального захисту 2022 року працювали без вихідних та вночі. Однією з причин цього була застаріла офісна техніка".

У березні в громадах створили робочі групи і затвердили їхній робочий план, розповіла Наталія Салімова: "Наступний етап – це оцінка потреб громади. За допомогою анкетування уповноважений орган або підрядник збирає і аналізує інформацію про потреби та проблеми людей. Загальний результат відображатиметься в соціальному паспорті й описуватиме соціальну реальність громади".

За інформацією координаторки, у багатьох громадах соціальні паспорти нині мають вигляд таблиць, відповідно до постанови уряду "Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад" від 8 квітня 2015 року: "А щоб якісно створити соціальний паспорт, потрібно залучати фахові організації, які цим займаються. Не завжди в бюджеті громади це передбачено. Тому це гарна можливість для громад створити якісні соціальні паспорти. Для цих організацій вже оголосили тендер".

Яку підтримку нададуть громадам

  • інституційна та технічна підтримка установ соціального захисту;
  • консультативна та методична підтримка працівникам соціального захисту;
  • консультативна та інформаційна підтримка переселенців;
  • підтримка розбудови спроможності рад переселенців.

За словами Наталії Салімової, управління соціального захисту відібраних громад забезпечать сучасною технікою та канцтоварами: "Це дасть змогу кожному управлінню облаштувати три робочих місця, щоб покращити роботу з реєстрації переселенців. Робочі місця для представників управлінь соціального захисту створювали за рахунок перерозподілу функцій. Щоб начити працювати ефективніше, ми організовували відповідні тренінги".

Проєкт допомоги Великосеверинівській, Попельнастівській, Петрівській та Новоукраїнській громадам розрахований на рік.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок