Гендиректор МАГАТЕ Гроссі відвідав Калінінград для обговорення ситуації на ЗАЕС

Гендиректор МАГАТЕ Гроссі відвідав Калінінград для обговорення ситуації на ЗАЕС

Гроссі МАГАТЕ
. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час пресконференції у Дніпрі, Україна, 29 березня 2023 року, фото: AP

Генеральний директор Міжнародного агенства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі у середу 5 квітня відвідав російський балтійський ексклав Калінінград для обговорення ситуації на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС.

"Сьогодні в Калінінграді я зустрівся з високопосадовцями кількох російських відомств. Я продовжую свої зусилля щодо захисту Запорізької атомної електростанції", — написав Гроссі.

Глава МАГАТЕ має намір відвідати Москву для обговорення ситуації на ЗАЕС.

Раніше, 29 березня, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку АЕС. Там зокрема відбулася ротація членів постійної місії МАГАТЕ, яка працювала на станції із вересня 2022 року.

Як пише Reuters, Гроссі під час візиту на ЗАЕС зазначив, що ситуація на електростанції погіршилася, а військова активність навколо об'єкта посилилася протягом останніх місяців.

До цього, 27 березня, президент України Володимир Зеленський, перебуваючи в Запоріжжі з робочою поїздкою, зустрівся з Гроссі. Вони розглянули питання щодо Запорізької АЕС. Глава держави акцентував на умовах в яких доводиться працювати атомникам, оскільки російські військові продовжують тиснути на персонал та змушують брати російський паспорт.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив, що зараз є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути і мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла підключити її до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.

2 березня директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції відбулася ротація групи експертів МАГАТЕ. Раніше Суспільне повідомляло, що російська окупаційна адміністрація заблокувала ротацію спостерігачів від МАГАТЕ на станції.

5 березня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що спроби України повернути під свій контроль Запорізьку атомну електростанцію наразі не мають успіху. За його словами, перемовини щодо станції зайшли у глухий кут.

23 березня стало відомо, що у МАГАТЕ відмовилися від ідеї створити демілітаризовану зону на Запорізькій АЕС. Про це глава Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі розповів у розмові з американським аналітичним центром "Рада з міжнародних відносин".

Читайте також

"Ми не хочемо, щоб це був політичний футбол" — МАГАТЕ відмовилось від демілітаризованої зони на ЗАЕС

Гроссі: із ЗАЕС не будуть робити військову базу

"Захист ЗАЕС конче необхідний", — гендиректор МАГАТЕ Гроссі

На початок