"Ми не хочемо, щоб це був політичний футбол" — МАГАТЕ відмовилось від демілітаризованої зони на ЗАЕС

"Ми не хочемо, щоб це був політичний футбол" — МАГАТЕ відмовилось від демілітаризованої зони на ЗАЕС

енеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі
. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі виступає перед ЗМІ в Міжнародному аеропорту Відня після повернення з інспекції Запорізької атомної електростанції, 2 вересня 2022 року. (Фотографія Хайнца-Пітера Бадера / Getty Images)

У МАГАТЕ відмовилися від ідеї створити демілітаризовану зону на Запорізькій АЕС. Про це глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі розповів у розмові з американським аналітичним центром "Рада з міжнародних відносин".

“Мова не йде про демілітаризовану зону (на Запорізькій АЕС — ред.). Ми добре усвідомлюємо додаткові ускладнення, які це спричинить, особливо в зоні активних бойових дій. Це було б надзвичайно важко зробити, перевірити, реалізувати, коли  трохи більше за милю від демілітаризованої зони починається зона, яка є надзвичайно мілітаризованою”, — сказав Гроссі.

В агентстві думають над новим “більш поведінковим” рішенням.

“Маємо на увазі концепцію зобов’язання не атакувати ЗАЕС або не використовувати її для здійснення атак”, — пояснив Гроссі.

Він розповів, що були різні креслення щодо демілітаризованої зони. З цими різними кресленнями переговори велися протягом 7 чи 8 місяців.

“Ми обговорювали з обома сторонами різні розміри, форми та відстані. І я дійшов висновку, що територіальність буде чимось, що з різних причин для українців також може розглядатися як легітимізація російської присутності”, — заявив Гроссі.
Читайте також: Перемовини щодо ЗАЕС зайшли в глухий кут — Галущенко

Гроссі додав, що не хоче, щоб це був "політичний футбол".

“Ми не хочемо, щоб це був політичний футбол. Для цієї роботи всі мають бути залучені, і всі — це всі. Тому я вирішив не шукати цього. Я вирішив працювати з усіма країнами, дуже тісно співпрацювати з Вашингтоном, Лондоном, Парижем і Пекіном, з Москвою, очевидно, з Києвом – в першу чергу”, — додав очільник МАГАТЕ.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив, що зараз є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути і мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла підключити її до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.

2 березня директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції відбулася ротація групи експертів МАГАТЕ. Раніше Суспільне повідомляло, що російська окупаційна адміністрація заблокувала ротацію спостерігачів від МАГАТЕ на станції.

Читайте також

"Не міг повірити, що це відбувається". Співробітник ЗАЕС розповів про окупацію Енергодара, роботу на станції та полон

Ядерний терор: майже рік Запорізька АЕС під контролем окупантів

РФ може влаштувати провокацію на ЗАЕС, щоб зупинити український контрнаступ — ISW

На початок