ПАР розглядає всі варіанти, аби уникнути арешту президента РФ Путіна — Bloomberg

ПАР розглядає всі варіанти, аби уникнути арешту президента РФ Путіна — Bloomberg

ПАР розглядає всі варіанти, аби уникнути арешту президента РФ Путіна — Bloomberg
Міністерка міжнародних відносин і співробітництва ПАР Наледі Пандор та голова МЗС РФ Сергій Лавров, 23 січня 2023 року, фото: AP

Уряд Південно-Африканської Республіки розглядає усі юридичні варіанти, аби уникнути виконання ордера Міжнародного кримінального суду щодо арешту президента Росії Володимира Путіна.

Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела.

Як сказали виданню представники МЗС Південно-Африканської Республіки, навряд чи країна заарештує будь-якого главу держави, що приїде на її територію.

"Ми очікуємо оновленого юридичного висновку з цього приводу. Ми стурбовані ситуацією народу України, і ми хотіли б бути в такому становищі, коли ми могли б продовжувати взаємодіяти з обома країнами, щоб переконати їх досягти миру", — зазначила своєю чергою міністерка міжнародних відносин і співробітництва ПАР Наледі Пандор.

Речники зовнішньополітичного відомства ПАР натомість відмовилися від коментарів.

Видання Sky News раніше писало, що Південно-Африканська Республіка зобов'язана заарештувати президента Російської Федерації Володимира Путіна, якщо той приїде на саміт БРІКС у серпні цього року.

У 2015 році ПАР відмовилася заарештувати президента Судану Омара аль-Башира, на якого також було видано ордер МКС.

Нещодавно заступник прем'єр-міністра Великої Британії Домінік Рааб також заявив, що у зв'язку з рішенням Міжнародного кримінального суду Володимиру Путіну найближчим часом буде дуже складно переміщатися світом, оскільки є багато країн, які підтримують МКС, і у яких є зобов'язання арештувати президента Росії.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian

Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Вибір редакції

На початок