Туреччина та ООН на боці України стосовно продовження "зернової угоди"

Туреччина та ООН на боці України стосовно продовження "зернової угоди"

Ольга Трофімцева
Ольга Трофімцева, координаторка Ради експортерів та інвесторів. Фото: Медіацентр

Туреччина не може не підтримати Україну у продовженні "зернової угоди", тому що насамперед, у країни є економічна зацікавленість щодо Чорноморської ініціативи.

Про це заявила координаторка Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева на дискусійній панелі "Безпека Чорного моря як запорука харчової безпеки світу".

За її словами Туреччина на міністерському рівні вирішує питання як з Росією так і з Україною щодо подовження договору на 120 днів. Окрім цього країна допомагає виявляти факти вивозу росіянами краденого зерна з українських портів комерційними суднами.

"Це складна робота, яка вимагає постійного контакту, непростих комунікацій. Але з іншого боку ми спостерігаємо фіксування моментів і донесення позиції стосовно того, що РФ займається продовольчим тероризмом в акваторії Чорного моря", — сказала Трофімцева.

Вона зауважила що у ході переговорів про продовження "зернової угоди" Росія хоче "виторгувати" для себе пом'якшення фінансових санкцій стосовно експорту агропродукції та добрив.

"Але Україна залишається стійкою у своїй позиції щодо продовження зернової ініціативи. І ООН та Туреччина підтримують нас у цьому", — підкреслила Трофімцева.

15 березня міністр оборони Туреччини Хулусі Акар заявив, що країна на урядовому рівні почала переговори з Росією та Україною з проханням продовжити "зернову угоду" на 120 днів.

9 березня міністр оборони Туреччини Хулусі Акар заявляв, що від початку дії зернової угоди "зерновим коридором" у Чорному морі пройшло 790 суден. Обсяг відвантаження зернових, таких як пшениця, кукурудза та ячмінь, перевищив 23 мільйони 400 тисяч тонн. При цьому 40% зерна транспортовано до Європи, 30% до Азії, 13% до Туреччини, 12% до Африки та 5% до країн Близького Сходу.

Міністр також наголосив, що Туреччина підтримує контакт зі сторонами "зернової угоди" з метою її продовження.

Чорноморська "зернова угода"

Україна, Туреччина та ООН 22 липня 2022 року у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний" та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія. Термін її дії був розрахований до 22 листопада 2022 року.

29 жовтня минулого року у РФ заявили, що припиняють участь в "зерновій ініціативі". Українська сторона підкреслила, що готова й надалі підтримувати глобальну продовольчу безпеку та закликала ООН та Туреччину відреагувати на російський шантаж. Наступного дня в Спільному координаційному центрі в Стамбулі не погодили рух суден "коридором", однак 31 жовтня з портів Одещини вийшли 12 суден з українською продукцією.

17 листопада 2022 року в Стамбулі домовилися про продовження "зернової угоди" для експорту продовольства з трьох українських морських портів ще на 120 днів. Дія "зернової угоди" закінчується 18 березня цього року.

14 березня на офіційному сайті Міноборони Туреччини повідомили, що термін дії "зернової угоди" продовжили на 60 днів.

У Мінінфраструктури Суспільному сказали, що не будуть коментувати продовження угоди до 18 березня — дати пролонгації договору. 13 березня Міністр інфраструктури Олександр Кубраков зазначав, що угода передбачає продовження на 120 днів. Росія хотіла продовжити угоду на 60 днів.

Читайте також

США закликають Росію продовжити та розширити зернову угоду

Через "зерновий коридор" пройшло 790 суден — Міноборони Туреччини

На початок