США закликають Росію продовжити та розширити зернову угоду

США закликають Росію продовжити та розширити зернову угоду

США закликають Росію продовжити та розширити зернову угоду
Контейнери із зерном в чорноморському порту Одеси, 19 серпня 2022 року, фото: AP

Сполучені Штати закликали Росію продовжити та розширити Чорноморську зернову ініціативу. Про це на брифінгу сказав представник Держдепартаменту США Нед Прайс.

За його словами, продовження "зернової угоди", дія якої закінчується 18 березня є пріоритетом США і держсекретар Ентоні Блінкен говоритиме про не на саміті G20

"Ці самі прохання ми чули з боку України, але це не просто запити з боку України. Це благання решти світу, тому що це зернова угода, яка відкрила вкрай необхідне продовольство, продовольчі товари та зерно з українських портів, які відправилися до решти світу", — сказав представник Держдепу.

За словами Прайса, "зернова угода" допомогла знизити ціни на продовольство і нагодувати світ.

"Завдяки цьому важливому інструменту проблема продовольчої безпеки була полегшена. Немає жодних причин, щоб будь-яка країна робила щось інше, окрім як намагатися розширити Чорноморську зернову ініціативу, оскільки це зерно та харчові продукти пішли до країн, що розвиваються, де це найбільше потрібно", — сказав він.

Представник Держдепу зазначив, що Блінкен обговорив Чорноморську зернову ініціативу з Генсеком ООН Антоніу Гутеррешем і турецькими урядовцями.

"Ми продовжуємо закликати Росію зробити те, що просто правильно: погодитися відновити і зрештою розширити Чорноморську зернову ініціативу, щоб люди в усьому світі могли продовжувати отримувати необхідну їм їжу", — наголосив Прайс.

1 березня Reuters з посиланням на джерела в українській владі повідомило, що Україна направила в ООН і Туреччину звернення щодо початку переговорів про продовження "зернової угоди".

Що відомо про Чорноморську зернову угоду

Україна, Туреччина та ООН 22 липня у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний" та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія. Термін її дії був розрахований до 22 листопада 2022 року.

29 жовтня у РФ заявили, що припиняють участь в "зерновій ініціативі". Українська сторона підкреслила, що готова й надалі підтримувати глобальну продовольчу безпеку та закликала ООН та Туреччину відреагувати на російський шантаж.

Наступного дня в Спільному координаційному центрі в Стамбулі не погодили рух суден "коридором", однак 31 жовтня з портів Одещини вийшли 12 суден з українською продукцією.

2 листопада у Міноборони Росії заявили, що відновлюють участь у "зерновій угоді" після отримання письмових гарантій від України про невикористання коридору для ведення бойових дій.

17 листопада 2022 року в Стамбулі домовилися про продовження "зернової угоди" для експорту продовольства з трьох українських морських портів ще на 120 днів.

Читайте також

Одещину відвідали представники країн, які фінансують програму Grain from Ukraine, аби перевірити її роботу

Зернова угода. Україна наполягає на залученні Миколаївських портів

Фінляндія виділяє 5 млн євро Всесвітній продовольчій програмі на Чорноморську зернову ініціативу

Україна хоче продовжити річну зернову угоду з новими портами — Reuters

На початок