"Газпром" не отримує гроші за поставлений у Молдову газ із грудня — міністр енергетики

"Газпром" не отримує гроші за поставлений у Молдову газ із грудня — міністр енергетики

Лого "Газпрому"
. "Газпром". Ілюстративне фото: Getty Images

Російський концерн "Газпром" не отримує гроші за газ з грудня минулого року, що постачається до Молдови, заявив молдовський міністр енергетики Віктор Парликов в ефірі програми на TV8.

За його словами того моменту всі поставлені обсяги йдуть у придністровський регіон за договором про постачання електроенергії з Молдавською ГРЕС. Але влада Тирасполя продовжує не платити за газ, а Росія ігнорує заборгованість.

При цьому міністр підкреслив, що "Газпром" терпить борги лівобережжя, хоча раніше, коли російський газ постачався по всій країні, російський концерн вдавався до обмеження обсягів газу або шантажу.

"З іншого боку, вони не повинні відмовлятися від цієї конструкції, яку вони протягом 30 років створювали та навчили наших громадян на лівому березі Дністра не платити чи платити смішну ціну не лише за газ, а й за тепло, електричну енергію. Вони розуміють, якщо вони відмовляться від цього контракту, то фактично регіон розпадеться. Я вважаю, що вони бранці створеної ними системи", — заявив Парликов.

Щодо боргу "Молдовагаз" перед "Газпромом", міністр вважає, що компанія не має активів для його покриття.

"Це борг "Молдовагаз" перед "Газпромом", і з суто комерційної точки зору це приватний борг. Боржник "Молдовагаз" де-факто є дочірньою компанією "Газпрому". Так що "Газпром" винен "Газпрому". Покриття боргу ні на правому, ні на лівому березі, на мій погляд, не існує. "Газпром" терпить цю ситуацію", — сказав міністр енергетики.

За його словами російський постачальник газу, посилаючись на борг у понад $700 млн перейшов до обмеження обсягів поставок, шантажу та досить радикальним заходам на правому березі.

А за боргом, пов'язаним зі споживанням на лівому березі, йдеться про вісім мільярдів доларів або навіть більше, але хоч би якою була цифра, борг покритий не буде", — сказав Парликов.

Міністр відзначив парадоксальну ситуацію, за якої й "Молдовагаз", і "Газпром" частково порушили умови контракту на постачання газу, але при цьому жодна зі сторін не розриває його, хоча має формальний привід.

З грудня 2022 року Молдова отримує від російського концерну "Газпром" добовий обсяг у 5,7 млн ​​кубометрів газу. Це пропонується Придністровському регіону в обмін на постачання електроенергії. Правобережжя використовує природний газ, який щодня закуповується на міжнародних ринках та із запасів, що зберігаються в Україні та Румунії.

Мітинги у Молдові

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

Читайте також

Росія планувала взяти Молдову під свій контроль до 2030 року — журналісти-розслідувачі

ЄС може запровадити санкції через дестабілізацію ситуації в Молдові — Йозвяк

На початок