Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік війни — інтерв'ю із Сергієм Добряком

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік війни — інтерв'ю із Сергієм Добряком

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік війни — інтерв'ю із Сергієм Добряком
Фото: ANATOLII STEPANOV/AFP/Getty Images

Покровськ — це місто, яке за рік повномасштабної війни стало на Донеччині транзитним пунктом для багатьох людей — втікачів від війни, військових та волонтерів. Зараз воно знаходиться у відносному тилу, але час від часу сюди долітають російські ракети та снаряди.

Як змінилось життя Покровська за цей рік Суспільне поговорило з очільником Покровської міської військової адміністрації Сергієм Добряком.

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Сергій Добряк. Фото: Суспільне Донбас

Зараз у Покровській громаді проживає майже 57 тисяч людей. У місті працюють комунальні служби, лікарні, сервісні центри державних органів влади. Також відновлене газопостачання, є електрика та газ.

До 24 лютого 2022 року у громаді проживали майже 84 тисячі людей. На початок осені 2022 року число жителів громади зменшилось до 36 тисяч. А коли відновили газопостачання на Донеччині в громаду, стали повертатись люди. На сьогодні у громаді проживає майже 57 тисяч людей.

"Ми брали статистику: зараз щодня 20 25 людей виїжджає, а спочатку по 500, а потім 150-180 людей поверталися", — каже Добряк.

На його думку, крім відновлення газопостачання в області, на повернення людей також вплинули й державні програми допомоги, зокрема "ЄДрова".

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Розвезення дров жителям Покровська, січень 2023 року. Фото: Покровська МВА

"Спрацювали державні програми. Програма з видачі дров населенню, а це чотири тисячі кубів з гаком, дві тисячі домогосподарств отримали ці дрова. За місцевий рахунок ми роздали більше ніж тисячі домогосподарствам по 15 тисяч гривень на вугілля, на картки людям. Роздали півтори тисячі кубів місцевої деревини людям", — каже Сергій Добряк.

Пошкоджені та зруйновані будинки та допомога людям

Попри відносну віддаленість від лінії фронту, російська армія обстрілює Покровськ. Тільки у лютому 2023 року місто тричі зазнало обстрілів.

15 лютого снаряд РСЗВ "Смерч" влучив у житловий п'ятиповерховий будинок. Загинули троє людей, ще 11 отримали поранення.

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Люди зі зруйнованих квартир виносять на подвір'я вцілілі речі, Покровськ, Донеччина. Фото: Суспільне Донбас

17 лютого ракети "С-300" розірвались у житловому кварталі міста, були пошкоджені п'ять приватних житлових будинків, один зруйнований повністю, а також пошкоджені три освітні заклади.

"За два тижні наше місто потерпало. Вже три обстріли. Зазвичай це ракети РСЗВ "Смерч" або РСЗВ "Ураган". Якщо брати останній випадок, який відбувся 15 лютого, було три ракети РСЗВ "Смерч": дві влучили в будинок, одна влучила поруч в дорогу", — розказав Сергій Добряк.

У 2022 році російські війська також обстрілювали житлові квартали та інфраструктуру міста. Але пряме влучання снаряда у житловий будинок вперше було 15 лютого.

"В тому 2022 році, вже були такі схожі, але тоді не було прямого влучання. Були осколкові "поранення" будівель. Тут ми маємо пряме влучання. Причому, російські окупаційні війська за три обстріли — три локації, там ніколи не було ні військової інфраструктури, ні військових взагалі, просто житлові квартали, — просто знищують наш український народ", — зазначив очільник міста.

На його думку, збільшення обстрілів міста, можливо, пов'язане з новим наступом російської армії.

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Поліцейські та військові несуть врятованого з-під завалів мешканця будинку. Фото: поліція Донеччини

"З чим пов’язано? Можливо з наступом, який вони анонсують, але він йде вже мінімум місяць, а може й більше. Інтенсивність обстрілів і інтенсивність наступальних дій більше. Це те, що я чую від своїх колег напрямків Авдіївка, Мар’їнка, Очеретине", — каже Добряк.

Наразі у місті продовжують облаштувати укриття, їх у місті 237. Проводять навчання з запобігання ядерній небезпеці.

За рік повномасштабного вторгнення обстрілами у Покровську пошкоджені 584 житлові будинки, з них 113 — це комунальна власність. 22 будинки зруйновані повністю, серед них два багатоповерхових житлових будинки.

За словами Добряка, у місті діють кілька програм для надання допомоги власникам житла, яке зруйноване, або пошкоджене обстрілами.

"Ми надаємо одноразову допомогу. Це не є компенсація, це допомога: 80 тисяч за зруйноване житло і 100 тисяч, якщо загинули люди. Також є програма "Покровчани для покровчан". Наприклад, з цього будинку вже 15 лютого відселилися три родини. Одну родину відселили в нашу квартиру комунальної власності, а дві квартири надали ті містяни, які зворушливо до цього ставляться, а ми відшкодовуємо витрати на утримання в цих квартирах. П’ять сімей вирішили евакуюватися з міста, взагалі з Донецької області, решта поки залишається", — розказує Сергій.

Покровськ транспортний хаб Донеччини

За цей рік у Покровськ став транспортним хабом Донеччини. З залізничного вокзалу відправляється єдиний в регіоні евакуаційний потяг. Сюди централізовано автомобільним транспортом підвозять людей, які вирішили їхати в інші регіони України.

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Евакуаційний потяг на залізничному вокзалі Покровська, 23 лютого 2023 року. Фото ДСНС України

"По-перше, в нас — транспортний хаб, транспортна розв’язка. Від нашого залізничного вокзалу відходить евакуаційний потяг, у нас вже давно обласною військовою адміністрацією створена евакуаційна комісія, туди входять й наші фахівці. Вона приймає людей зі всієї області. Також нещодавно ми відкрили ще один шелтер для людей і дітей, родин з дітьми з Бахмута і Часового Яру. З минулої суботи ми вже приймаємо евакуйованих людей, їх перетримуємо: миємо, годуємо, вони сплять до потягу, а потім потягом відправляємо на захід країни", — розказує Добряк.

Також в Покровську збільшилась кількість переселенців до майже шести тисяч людей. Це жителі інших міст Донеччини. У місті працюють гуманітарні штаби, які надають допомогу ВПО, які зупинились у Покровську.

"Перші в нас переселенці були — Маріуполь, Волноваха. Зараз різні: і північ області, і південь, і Авдіївська громада, і Очеретинська громада, і Гродівка. В нас є гуманітарний штаб, він працює на постійній основі, є кілька пунктів видачі, як і продуктових наборів, так і всіляких різних. У нас є два шелтери, обладнані Пункти незламності, на такі важкі випадки, хоча ніхто не прийшов після 15 лютого. Він працює цілодобово", — каже Сергій.

Проблеми з опаленням та новий проєкт з водозабезпечення міста

У Покровську у всіх районах є електрика, відновили газопостачання, водопостачання відбувається за графіком. У місті працює 19 котелень, 16 з них забезпечені генераторами на випадок відключення електроенергії.

"Є певні проблеми з опалюванням. Ми запустились, все було добре до блекаутів. Блекаути нас підкосили, особливо селище Динасового заводу. Там є наша славнозвісна 14-та котельня, там, де є теплоносія півтори тисячі кубів і зношена інфраструктура. Ми розуміємо, коли в нас 10-12 годин немає світла, теплоносії ми не гріємо. Коли вмикається світло — гідроудари в системі. За 10-12 годин півтори тисячі кубів ми не нагріємо ніяк, там була проблема", — пояснює очільник міста.

За словами Добряка, через проблеми з роботою котельні №14 прийняли рішення не нараховувати плату за опалення жителям селища Динасового заводу.

Добряк розказав, що до електрогенераторів під'єднали три вежі оператора мобільного зв'язку.

Покровськ водою забезпечує Карлівська фільтрувальна станція. Через постійні обстріли цього району воду у місто подають лише тричі на тиждень. Аби вирішити проблеми з водозабезпеченням у місті бурять свердловини поруч з "пунктами незламності".

Як розказав Добряк, зараз почали реалізовувати великий проєкт з очищення шахтних вод, який підтримала обласна влада.

"Проєкт двох міст — Мирноградської та Покровської громад, і за підтримки Міжнародного Червоного Хреста і водоканалу “Вода Донбасу”. Це очищення шахтних вод шахти “Центральна” в Мирнограді. Цей проєкт надасть змогу забезпечити сталим водопостачанням два міста — Мирноград і Покровськ. Родинське ми вже забезпечили від очищення шахтних вод, там постійно є вода. Маємо надію, що кінець лютого, або перша декада березня вже вийдемо на фіналізацію цього проєкту" — зазначив Добряк.

Медицина та адміністративні послуги

Через близькість до лінії фронту у місті зменшилась кількість медичного персоналу. Наразі тут працює три бригади швидкої допомоги. Лікарні повністю забезпечені усіма необхідними медикаментами.

"Є проблеми по "первинці": виїхали сімейні лікарі, але вони приймають дистанційно. У нас працює три лікарні, клінічна лікарня інтенсивного лікування, перинатальний центр, там де в нас приймають пологи зі всієї області, в тому числі Центральна лікарня і лікарня Родинського", — розказав Сергій Добряк.

Транспортний хаб Донеччини: як змінилось життя Покровська за рік повномасштабного вторгнення
Хірургічне відділення однієї з лікарень Покровськ, лютий 2023 року. Фото: Покровська МВА

У місті працюють всі комунальні служби, сервісний центр МВС, податкова, два ЦНАПи, нотаріуси та інші служби.

"Є проблема в Державній міграційній службі. Сьогодні отримати, а тепер вже і вклеїти фотографію в паспорт — це проблема для містян Донецької області. Всі їдуть або до Межової, або Павлограда, або Дніпра. Це проблема, але з безпековою складовою поки що Державна міграційна служба не відновлює роботу реєстрів, хоча ми готові", — розказав очільник МВА.

"Питання — вижити, про розвиток ми зараз не думаємо"

Бюджет Покровська у 2023 році не став виключенням серед інших місцевих бюджетів. За інформацією Сергія Добряка, бюджет міста зменшився на 400 мільйонів у порівнянні з 2022 роком та склав 787 мільйонів гривень.

"Сьогодні у нас, як і по всім нашим територіям — питання вижити. Вижити нашій інфраструктурі. Ні про який розвиток ми вже і не думаємо. Наше завдання сьогодні вижити, допомогти хлопцям ЗСУ, як найшвидше заробити нашу перемогу, потім вже будемо відновлювати, думати про гарні проєкти, ідеї, які ми відклали", — підсумовує Добряк.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок